Goście z zagranicy

Grupowe zdjęcie uczestników Erasmusa na tle Ratusza w SłupskuW dniach 26-30 września odbyła się w naszej szkole druga mobilność w ramach projektu Erasmus+ "Complex challenges and develop innovative solutions by mastering critic". Uczniowie naszej szkoły przyjęli do swoich domów uczniów z Turcji, Grecji oraz Hiszpanii, dzięki czemu mogli pokazać polską gościnność!! Warto wspomnieć, że w tym spotkaniu, po raz ostatni, byli obecni uczniowie z Wielkiej Brytanii.

Wspólnie omawialiśmy tematy związane z wszechobecną dyskryminacją - każdy kraj opowiedział jak to wygląda u nich oraz, w jaki sposób możemy walczyć z tym zjawiskiem.

Towarzyszyły nam różne atrakcje: spotkanie z Panem wiceprezydentem miasta Markiem Golińskim, zwiedzanie słupskiego ratusza oraz podziwianie panoramy miasta z wieży ratuszowej. Zwiedzaliśmy również Zamek Książąt Pomorskich, Basztę Czarownic, spacerowaliśmy bulwarami. Braliśmy udział w warsztatach na temat dyskryminacji i różnic kulturowych w Akademii Pomorskiej. Wybraliśmy się również do Ustki, by zobaczyć i usłyszeć historię słynnych Bunkrów Büscher'a przy akompaniamencie szumiących fal.

W przedostatni dzień odbyła się wycieczka do Torunia, gdzie zwiedziliśmy "Niewidzialny dom".

Ostatniego dnia w auli szkoły odbyło się oficjalne pożegnanie uczestników mobilności. Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w projekcie, skosztowali pysznego tortu oraz wysłuchali utworów naszego wspaniałego Chóru „Fantazja” pod kierunkiem Pani Lilianny Zdolińskiej.

Galeria zdjęć.

Complex challenges and develop innovative solutions by mastering critic

Grupowe zdjęcie uczestników wyjazduOd 12 do 20 listopada 2022 roku w ramach trzeciej mobilności projektu Erasmus+ "Complex challenges and develop innovative solutions by mastering critic" udaliśmy się do Hiszpanii. Gościły nas rodziny z Sanlúcar de Barrameda, dzięki którym mogliśmy poznać kulturę hiszpańską oraz rozwijać swoje umiejętności językowe. Podczas zajęć projektowych uczniowie z różnych państw  debatowali, jak wygląda demokracja oraz przestrzeganie praw człowieka w Grecji, Polsce, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii oraz Turcji. Uczestnictwo w warsztatach pogłębiło naszą wiedzę oraz zmieniło sposób spostrzegania wielu aspektów związanych z tematem przewodnim.

Po trudach pracy czekała nas nagroda w postaci wielu atrakcji. Były to m.in.:

  • Wspólne lunch’e oraz obiady z uczniami szkoły w Sanlúcar, 
  • zwiedzanie winiarni, ratusza oraz spacer po Sanlúcar,
  • pokaz oraz nauka tańca Flamenco,
  • wyjazd do słonecznej Sevilli i poznanie jej historii,
  • zwiedzanie Cádiz.

W ostatnim dniu projektu każdy uczestnik otrzymał certyfikaty ukończenia mobilności. Pożegnalnym tańcom nie było końca.

Oczekując na wylot do Polski, zwiedziliśmy Malagę oraz Muzeum Picassa. 

Adrianna Szmigiero, uczestniczka projektu.

FOTOGALERIA

Spotkanie uczestników projektu

1 2

19 listopada 2020 odbyło się spotkanie z uczniami nauczycielami współpracującymi w projekcie. Tym razem, ze względu na sytuację pandemiczną – online. Narodowa Agencja programu Erasmus+, zaleca tego typu spotkania w sytuacji, w której się znajdujemy -  projekt przecież nie może czekać!

Podczas spotkania omawialiśmy zadania, które jako partner w  projekcie musimy wykonać. Podzieliliśmy się na grupy dyskusyjne i grupy zadaniowe. Na początek przygotowujemy propozycję loga projektu, zakładamy funpage w mediach społecznościowych ora zrejestrujemy się na platformie e-Twinning.

Przygotowujemy również materiały filmowe o naszej szkole tak, żeby jak najlepiej przedstawić się naszym parterom.

Następne spotkanie już wkrótce!

Filmik ze spotkania.

 

Wyjazd do Turcji

Wspólne zdjęcie uczestników wyjazdu do TurcjiW dniach 16-20 maja odbył się wyjazd w ramach projektu 'Complex challenges and develop innovative solutions by mastering critic' do Stambułu. Była to idealna okazja do poznania innych kultur i tradycji. Wraz z uczniami Turcji, Hiszpanii oraz Grecji odbyliśmy debatę dotyczącą przyjmowania uchodźców w danym kraju oraz przedstawiliśmy pokrótce nasze szkoły i miasta. W trakcie trwania projektu zobaczyliśmy dużo ciekawych miejsc takich jak meczety (w tym Hagia Sophia), pałace, starożytne cysterny oraz najsłynniejsze bazary. Mieszkaliśmy w domach naszych rówieśników z Turcji i dzięki temu mogliśmy poznać ich codzienne życie oraz zwyczaje. Mieliśmy okazję poznać Stambuł "od środka". Projekt był wspaniałym doświadczeniem w przepięknym miejscu wraz z cudownymi ludźmi.
Lena Sulima

GALERIA

 

Pierwsze spotkanie z rodzicami

erasmus plus logo15 października 2020 odbyło się pierwsze spotkanie z rodzicami i uczniami biorącymi udział w projekcie. Mieliśmy to szczęście, że, zachowując reżim sanitarny, mogliśmy spotkać się osobiście. Rozmawialiśmy o idei programu Erasmus+ oraz o szczegółach naszego projektu. Omówiliśmy zadania projektowe oraz miejsca, do których się udamy. Zostały również przedstawione szkoły partnerskie. Uczniowie i rodzice mieli mnóstwo pytań i wątpliwości, głównie związanych z sytuacją pandemiczną, jednak wszystkie udało się rozwiać, dzięki elastyczności programu oraz Narodowej Agencji. Rodzice bardzo chętnie proponowali współdziałanie i pomoc. w realizacji zadań projektowych.

Strona archiwalna

Strona archiwalna

 baner_skf.jpg Zlote-liceum-2020_150.jpg    office365.jpg
 korpus_solidarności.jpg  Baner TV Soplica