• Complex challenges and develop innovative solutions by mastering critics

• Komotini w Grecji w ramach projektu Erasmus+

• 30.10.2023 11:38
        • Zdjęcie grupowe uczestników projektu Erasmus w Grecji.W dniach 6-10 marca 2023 roku pięcioosobowa grupa uczniów II LO i ich opiekunki: pani Karolina Szewczyk i Dorota Kłos przebywała w Komotini w Grecji w ramach projektu Erasmus+ "Complex challenges and develop innovative solutions by mastering critic". Było to już ostatnie spotkanie projektowe uczestników z Polski, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Turcji i Grecji.

Podróż do Grecji zaczęliśmy w Berlinie, gdzie zobaczyliśmy najważniejsze zabytki m.in: Bramę Brandemburską, Alexanderplaz i Reichstag.

• Do Komotini - miasta położonego w północnej Grecji w regionie Macedonia-Tracja - dotarliśmy w niedzielę. W poniedziałek odbyło się uroczyste otwarcie. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Mousiko Scholeio (Music School of Komotini) serdecznie powitali uczestników: mogliśmy wysłuchać wspaniałego koncertu w wykonaniu uczniów szkoły, która gościła nas przez tydzień. Następnego dnia, po zajęciach w szkole, udaliśmy się na grę terenową w poszukiwaniu grafitti. W środę natomiast uczestniczyliśmy w pięciu debatach poświęconych ważnym problemom społecznym, takim jak istniejące nierówności ekonomiczne, używanie narkotyków przez młodych ludzi czy kwestia uchodźców. Wszystkie dyskusje były niezwykle zacięte i pełne mocnych, przekonujących argumentów. W czwartek udaliśmy się do pobliskiej miejscowości Ksanti, w której odwiedziliśmy Folk and History Museum, a także Shadow Museum. Tego samego dnia pojechaliśmy nad wybrzeże, które zachwyciło wszystkich. Szumiące fale i ładne widoki to coś, co kocha każdy. Ostatniego dnia odbyło się oficjalne pożegnanie, na którym wszystkim uczestnikom projektu zostały wręczone certyfikaty, potwierdzające udział w projekcie. Po południu odbył się także lunch, na którym mieliśmy okazję nauczyć się tańców popularnych w krajach partnerskich. Polscy uczniowie zaproponowali naukę dwóch taców: poloneza oraz belgijki, które bardzo spodobały się wszystkim uczestnikom projektu.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Salonikach. Portowe miasto zachwyciło nas swymi zabytkami, mi.n. odwiedziliśmy Białą Wieżę, Łuk Triumfalny Galeriusza, Rotundę, gdzie mieści się Muzeum Sztuki Wczesnochrześcijańskiej i bazylikę św. Dymitra wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Będziemy wszyscy bardzo tęsknić za hostami, którzy z otwartymi ramionami i gorącymi sercami przyjęli nas w swoich domach, a także pokazali nam kulturę i tradycje greckie. Dodatkowo mamy nadzieję, że nasze zajęcia i dyskusje zmieniły nasz pogląd nawalne społeczne kwestie.