• Improve yourself, diversify your future

• A lady holding a cod. A cod?!?

30.10.2023 11:18

Zdjęcie uczestników wyjazdu w BudapeszcieSaturday, late morning. Budapest, in front of the hotel. Eyes up and …”Oh! There’s a lady with a cod!” So we followed the challenge, climbed up the Gellert Hill to learn that it’s the Statue of Liberty. It was just one among many surprises waiting for our Dream Team spending an LTTA in Budapest with the Erasmus plus project “Improve yourself, diversify your future professions”. We explored the city, met wonderful students and teachers, completed a lot of tasks and made international friends. It is all Erasmus plus is about, isn’t it? For more information check our Fb or Instagram.
      • Life skills for life!

30.10.2023 11:16
        Zdjęcie grupowe
        Usually things which looks easy are the most difficult ones. Believe it or not , it’s the same with developing life skills. And that was the topic of LTTA4 of our project, which took place in Feb 23, in Iasi, Romania. Along with partners from Italy, Romania and Hungary, we were trying to find out if life skills are important in our future career paths and walk of lives. It was so great to cooperate when solving given tasks, facing challenges given by the host. We just can’t wait to go to Hungary- the last LTTA of our project.
      • A travelling lesson - you bet!

30.10.2023 11:12

Rolap projektu oraz flagi Polski, Węgier i Unii EuropejskiejDo you know how big a maxi pizza is? And why an older absolutely non English speaking owner of a pizzeria refused to serve more than 3 such pizzas to 8 people? Or, would you say that  explaining the phenomenon of a black hole to the blind is possible? These are just sample challenges that we needed to face in L’Aquila during a project meeting of “Improve yourself, diversify your future professions” on 17-21.10.22. For 6 students ( Zuzia, Zosia, Konstancja, Igor, Krzysiek and Kacper) and two teachers ( Mrs Rządkowska and Mrs Mikucka) time spent on working together, creating apps, having loads of fruitful discussions and sightseeing Rome was just a blink of an eye. Or, so to speak, 8 blinks ;)

Looking so much forward to our next mobility - heading to Iasi in Romania soon!

• ERASMUS IMRPOVE YOURSELF, DIVERSIFY YOUR FUTURE PROFESSION

30.10.2023 11:08

Aula szkoły. Młodzież wraz z opiekunami pozuje trzymając baner Erasmusa
        W dniach 18-22 października 2021 w ramach projektu Erasmus + gościliśmy w naszej szkole uczniów z Włoch, Węgier i Rumunii. W poniedziałek odbyło się uroczyste otwarcie przez Pana Dyrektora Mariusza Domańskiego. Mieliśmy okazję również lepiej poznać naszych gości, gdyż każda grupa przygotowała prezentację o swoim kraju. Uczniowie z zagranicy wzięli również udział w spotkaniu z Panią Prezydent Krystyną Danilecką - Wojewódzką w Ratuszu. We wtorek wysłuchaliśmy wykładów na temat rynku pracy, a w środę udaliśmy się na wycieczkę do Ustki, gdzie odwiedziliśmy Urząd Miasta, a także Bunkry Blüchera. W czwartek wybraliśmy się do Słupskiego Inkubatora Technologicznego i do Starostwa Powiatowego, gdzie również rozmawialiśmy o lokalnym rynku pracy. Później wyruszyliśmy na Komendę Policji, gdzie funkcjonariusze opowiedzieli nam, jak wygląda praca w służbach mundurowych. Czwartkowe popołudnie i wieczór uczniowie spędzili razem, pokazując zagranicznym uczniom wiele ciekawych miejsc w Słupsku i okolicach. W piątek, czyli ostatni dzień naszego projektu, nasi goście wzięli udział w szybkim kursie języka polskiego. Trzeba przyznać, że nauka naszego języka poszła im bardzo dobrze. Na sali gimnastycznej wspólnie zatańczyliśmy Belgijkę oraz dwa tańce znane z TikToka. Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali certyfikaty. Oficjalne zakończenie i pożegnanie odbyło się w restauracji Anna De Croy, na którą zaproszeni byli wszyscy uczniowie i nauczyciele.

Cały tydzień upłynął nam w miłej atmosferze. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś będziemy mieli okazję spotkać się z uczniami i nauczycielami z Włoch, Węgier i Rumuni.

• Visit in Romania

30.10.2023 10:57
        In the Erasmus+ “Improve yourself, diversify your future professions” project, the second visit took place in Romania. We spent five days in Jassy and during that time we improved our soft skills, we learnt about European labour market, we met with some of company representatives. But that's not everything. We were also sightseeing lots of museums, we developed our knowledge about Romanian culture and interacted with colleagues from different countries. We ended our trip with festive dinner and handing out certificates.