• Nasi kokursowicze
     • Zwycięzcy Konkursu Literackiego w języku angielskim

     • Mamy w szkole literatów piszących w języku angielskim!

      Tematem przewodnim Konkursu Literackiego zorganizowanego przez Katedrę Filologii Angielskiej Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku było zdanie: Happiness is only real when shared, do którego uczniowie mieli się odnieść, pisząc wiersz lub opowiadanie.

      Oto uczniowie, którzy spisali się na medal, zajmując pierwsze miejsca i wyróżnienia.

      I miejsce w kategorii opowiadanie: Zuzanna Kazińska (kl.1a ) I miejsce w kategorii wiersz: Marcin Wróblewski (kl. 3d) Uczniowie wyróżnieni:

      w kategorii opowiadanie: Maja Królikowska (kl. 1b) w kategorii wiersz: Julia Pośpiech (kl. 2a) oraz Maja Dąbska (kl. 1e)

      Nagrody i dyplomy zostały już wręczone, natomiast prace naszych uczniów zostaną opublikowane w jednym z wydań pisma studenckiego Katedry Filologii Angielskiej.

      Gratulujemy!

    • Logo Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego
     • Pomorski Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym

     • 14.03.2024 r odbył się etap powiatowy Pomorskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym, w którym brali udział uczniowie słupskich szkół ponadpodstawowych.

      Do ostatniego etapu, który odbędzie się na początku kwietnia w Gdańsku, zakwalifikowali się:

      na I miejscu: Jakub Szałacki z kl. IIC

      na III miejscu: Szymon Konewko z kl. IIC

      Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w Gdańsku

      Sylwia Milczarek

    • 2A na Uniwersytecie Gdańskim
     • „Mat-fizy” na Uniwersytecie Gdańskim

     • 13 marca 2024 klasy 1a i 2a wraz z wychowawczyniami - panią Anetą Mikucką oraz panią Emilią Przemską odwiedziły Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki na Uniwersytecie Gdańskim - aby wziąć udział w „Dniu liczby Pi” - cyklu imprez w ramach kolejnej edycji akcji „Nauka? Taką - to ja lubię!”. Uczestniczyliśmy w bardzo ciekawych zajęciach.

      Najpierw dowiedzieliśmy się, dlaczego Canto oszalał. Podczas wykładu dr Marty Kweli pt „ Dlaczego Cantor oszalał” zastanawialiśmy się, czym tak właściwie jest nieskończoność i wcielaliśmy się w recepcjonistów w Hotelu Hilberta, czyli w najbardziej gościnnym hotelu świata, który może przyjąć nowego gościa nawet wtedy, gdy wszystkie pokoje są zajęte. Następnie, trochę oszołomieni, udaliśmy się na wykład dr Nikodema Mrożka: „Są trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyki”. Tam dowiedzieliśmy się, że liczby i statystyka mogą być używane lub nadużywane do manipulowania opinią publiczną, kształtowania polityki i wpływania na decyzje biznesowe.

      Na zakończenie wysłuchaliśmy ciekawego wykładu wraz pokazami dr Joanny Gondek : ”Co to jest fala? Co to jest cząstka?”, podczas którego nasz kolega, Stanisław chętnie brał udział w pokazach, a my zadawaliśmy pytania, które bardzo ucieszyły panią doktor Gondek i… dlatego wykład został przedłużony o 45 minut.

      Była to niesamowicie cenna wizyta i mamy nadzieję, że nie ostatnia.

      Klasa 2a

    • Wejście do szkoły. Tablica z okazji dnia liczby Pi
     • Dzień liczby Pi

     • 14 marca obchodzimy Światowy Dzień Liczby Pi. Z tej okazji klasa 2a zorganizowała ustalenie rekordu szkoły w recytowaniu z pamięci kolejnych cyfr rozwinięcia dziesiętnego Liczby Pi. Niekwestionowanym mistrzem został Jan Kowalczyk z klasy 4a, recytując bezbłędnie 200 ( słownie: dzieście) cyfr !!!!

      Kolejne miejsca zajęli: Kamil Gardecki z 2c (156 cyfr) oraz Michał Kalski z 1a (120 cyfr).

      Uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły rywalizowali też w quizie wiedzy o liczbie pi. A ci pierwsi przez cały dzień pracowali nad plusami z matematyki, rozwiązując quizy, sudoku i inne łamigłówki związane z liczbą.

      Wybraliśmy się również na ulice naszego miasta, aby z przechodniami porozmawiać o tak tajemniczej i pięknej liczbie pi. Złożyliśmy wizytę Pani Prezydentce Miasta Słupska, Krystynie Danieleckiej - Wojewódzkiej, która zaskoczyła nas wiedzą o liczbie pi i nawet próbowała nas również zaskoczyć pytaniami, ale wyszliśmy z tego cało . Za olbrzymią wiedzę o liczbie pi Pani Prezydentka otrzymała

      od nas medal, który wykonała nasza Agatka. W słupskim Ratuszu odwiedziliśmy również Wydział Edukacji, a wracając do szkoły jeszcze Alior Bank, piekarnię i lodziarnię. W lodziarni otrzymaliśmy rożki lodowe i wykorzystując liczbę pi, obliczyliśmy objętość lodów Na zakończenie miłych spotkań częstowaliśmy ciasteczkami pi, wykonanymi przez naszego Mieszka i Sławka.

      Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę, to miło widzieć, jak można bawić się matematyką, nie tylko z „mat - fizami”.

      Za rok zapraszamy do pobicia szkolnego rekordu Janka.

      Klasa 2a z wychowawczynią Anetą Mikucką.

    • Aula. Zdjęcie grupowe uczestników debaty.
     • Debata poświęcona tematyce transportu publicznego oraz ekologii.

     • 14 marca 2024 roku w auli naszego liceum odbył się panel dyskusyjny poświęcony tematyce transportu publicznego oraz ekologii, zorganizowany przez Samorząd Uczniowski II LO we współpracy z Młodzieżową Radą Miasta Słupska. Moderatorem panelu był Tomasz Blazer - Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego. W roli panelistów wystąpili:

      • Tomasz Orłowski - Dyrektor ZIM, 
      • Marek Śpiechowicz - Nadleśniczy w Nadleśnictwie Leśny Dwór, 
      • Mariusz Nogaj - przedstawiciel Słupskiej Rady Seniora, 
      • Natalia Ciecieląg - radna MRM, uczennica II LO 
      • Szymon Rostowski - radny MRM, uczeń "Elektryka". 

      Na widowni zasiadali przedstawiciele szkół ponadpodstawowych ze Słupska. W trakcie panelu omawiano różne aspekty transportu publicznego oraz ekologii, włączając w to dostępność, atrakcyjność, ekologiczność oraz długoterminowe skutki zanieczyszczenia środowiska. Wydarzenie przyniosło interesujące wnioski, przyczyniając się do lepszego zrozumienia potrzeb młodego pokolenia w kwestii transportu publicznego i ekologii w naszym mieście.

    • Grafika ilustracyjna
     • "Wiem na bank – Indeks na WZiE” – Zwycięzcy I Etapu Konkursu

     • Arkadiusz Lewicki oraz Marcin Wróblewski pokonali 130 zawodników z całej Polski i znaleźli się w finałowej 12.

      Do udziału w 13. edycji Konkursu zgłosiło się, aż 27 szkół z różnych województw, łącznie 225 uczniów z całej Polski. Do I etapu ostatecznie przystąpiło 130 osób. Z kolei w finale o indeks będzie walczyć 12 najlepszych uczestników.

      Przed finalistami czeka zadanie przygotowania projektu uruchomienia własnego przedsięwzięcia biznesowego. Swoje pomysły będą prezentować przed niezależną komisją podczas finału, który odbędzie się w dniach 15-16 kwietnia 2024 r.

      Panowie gratuluję i trzymam kciuki!

      Kinga Mielczarek

    • Nasze uczestniczki z Prezydentką Miasta Słupska Krystyną Danielecką
     • W kobietach siła!

     • 11 marca 2024 roku w auli słupskiego "Ekonomika" odbyła się konferencja prasowa z udziałem Pani Prezydentki Krystyny Danileckiej - Wojewódzkiej, podczas której drużyna uczniów biorąca udział w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii omówiła projekt "W kobietach siła", który polega na przeprowadzeniu warsztatów samoobrony kobiet. Grupę reprezentowały: Nadia Świetlak - kierowniczka projektu, Hanna Worona oraz Hanna Nowak. 

      Opiekunka projektu

      Kinga Mielczarek

      https://www.youtube.com/watch?v=iRDECT9t0Iw 

    • Plakat konkursu
     • Powiatowym Konkursie na rysunek "Szwecja moimi oczami"

     • Mało kto zdaje sobie sprawę z tego jakim wartościowym krajem z niesamowitą kulturą i ogromną historią jest Szwecja. Kraj ten jest wyjątkowy oraz modernistyczny w każdej dziedzinie. Inicjatywa konkursu ma na celu zachęcić uczestników do dzielenia się swoimi osobistymi spostrzeżeniami i doświadczeniami na temat Szwecji.  Również uczestnicy będą mieli okazję zobrazować swoje odczucia, perspektywy o skandynawskim kraju.

       

      Szwecja moimi  oczami

       

      Niech te słowa będą tematem naszego konkursu.

       

      Projekt Zwolniony z Teorii  „Muminki na gigancie”

      zaprasza do wzięcia udziału w

      Powiatowym Konkursie na  rysunek

      obrazującym hasło ‘Szwecja moimi oczami'

      pod patronatem  „Prezydent miasta Słupsk”,

      „Prezes Parku Wodnego 3 fale w Słupsku”.

       

      Do pobrania:

      Regulamin konkursu

       

    • Młodzież podczas prac warsztatowych
     • Z kobietą w tytule…

     • Naprawdę, jaka jesteś, nie wie nikt... Odpowiedź w książkach znajdziesz w mig!  

      8 marca w bibliotece szkolnej zorganizowano akcję pod hasłem „Z kobietą w tytule”. Uczniowie i nauczyciele zastępowali jeden wyraz w tytule książki słowem „kobieta”, odmienionym przez przypadki.  Ponadto na tablicy rekomendacji można było podzielić się swoją ulubiona pisarką.   Została także przygotowana wystawa tematyczna prezentująca książki, których tytuły w sposób żartobliwy i poważny sugerują, że ich bohaterkami jest płeć piękna. Akcję dopełnił kiermasz ciast oraz warsztaty tworzenia kwiatów z krepiny. 

    • Grafika ilustracyjna
     • W Micku jak w Hollywood

     • W czwartek, 7 marca 2024 r. odbył się Dzień Filmowy zorganizowany przez klasę IIID. Uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich wzięli udział w konkurencjach dotyczących znanych dzieł kinematografii. Każda klasa przygotowała trzyminutową scenkę opartą na fabule wylosowanego filmu. Występy oceniało szkolne jury, biorąc pod uwagę również kostiumy i wypowiedź na temat zaprezentowanej interpretacji obrazu filmowego. W klasach pierwszych najwyższe miejsce na podium zajęła ID z filmem "Smerfy", w klasach drugich - IID i "Barbie", a w klasach trzecich - IIIC i "Harry Potter". Uczniowie, rywalizując w konkurencjach, zyskali okazję do integracji i współpracy. Wydarzenie było dla wszystkich świetną zabawą.

    • Nasi konkursowicze na wspólnym zdjęciu
     • Zawody Okręgowe Olimpiady Przedsiębiorczości

     • 7 marca Paulina Sieradzka, Natalia Ciecieląg oraz Wojciech Lewicki uczestniczyli w eliminacjach okręgowych XIX Olimpiady Przedsiębiorczości.  Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmiało "Zrównoważone przedsiębiorstwo". Zawody odbyły się na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Warto podkreślić, że komisje szkolne zgłosiły do tegorocznych eliminacji 6759 zawodników, natomiast do zawodów okręgowych przeszło 250 najlepszych!

      Brawo Natalia, Paulina i Wojciech!

    • Nasze konkursowiczki przy ściance prasowej 1
     • Olimpiada ZUS: Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych

     • 5.03.2024r na Politechnice Gdańskiej odbył się etap okręgowy Olimpiady ZUS: Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych. 

      Naszą szkołę reprezentowały: Victoria Świtka z kl. IIIA, Wiktoria Czubak z kl. IIIB i Maja Górmińska również z kl. IIIB. Dziewczęta wykazały się ogromną wiedzą na temat ubezpieczeń społecznych i okazały się najlepszą drużyną ze Słupska.  

      Gratulujemy. 

      Sylwia Milczarek 

    • Uczestnicy wyjścia na zdjęciu grupowym przy obrazie
     • Wyjście do Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej

     • 7 marca uczennice „Micka” pod opieką p. Katarzyna Michalik uczestniczyły w wystawie pt. „Z perspektywy Rybiego Oka”, która stanowiła wybór prac uczestników Biennale Sztuki Młodych „Rybie Oko”. Dzieła i realizacje młodych artystów przedstawiały znaczącą różnorodność postaw i działań. Poza pracami aprobującymi problematykę egzystencji, zwłaszcza prywatności i intymności, pojawiły się również dzieła, które stanowiły interpretacje aktualnej rzeczywistości społecznej. Wystawa prac była przyczynkiem do dyskusji, a uczennice podchodziły do prac niezwykle dociekliwie, starając się dostrzec poruszaną problematykę.

    • Zcjęcie grupowe na auli szkoły.
     • „Mickiewicz – 100 lat dla Niepodległej”. Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej w II LO

     • 5 marca 2024 roku w auli II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza odbył się II Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej Mickiewicz – 100 lat dla Niepodległej pod patronatem Wojewody Pomorskiej Beaty Rutkiewicz

      5 marca w murach naszej szkoły odbył się II Wojewódzki Konkurs Poezji Patriotycznej Mickiewicz - 100 lat dla Niepodległej.  Licznie zgromadzonych gości śpiewająco powitał chór "Fantazja" pod batutą Lilianny Zdolińskiej. Dużo ciepłych słów do recytatorów skierował Dyrektor Szkoły Mariusz Domański, życząc wszystkim udanego występu. W konkursie udział wzięło blisko 30 zawodników. Jury w składzie:

      Marika Walkowiak - Duszkiewicz  - dyrektor biura ds. obsługi delegatury Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Słupsku

      plutonowa Edyta Rembalska - Centralny Poligon Sił Powietrznych w Ustce 

      Bożena Gajdzis - polonistka II LO w Słupsku

      Tomasz Blazer - przewodniczący Samorządu Uczniowskiego w II LO w Słupsku 

      przyznało trzy nagrody główne oraz siedem wyróżnień:

      I miejsce Maria Milanowska - SP 8 Malbork

      II miejsce Zofia Giedrojć - SP 5 Słupsk 

      III miejsce Nikola Mikucka -  SP Włynkówko 

      Wyróżnienia:

      Maja Janowicz - Katolicka Szkoła Podstawowa im. Św. Rodziny w Słupsku

      Pola Borysewicz - Katolicka Szkoła Podstawowa im. Św. Rodziny w Słupsku

      Lena Gaborska - Gminna Biblioteka Publiczna w Kobylnicy

      Iga Szymoniak - SP w Kobylnicy

      Zuzanna Majewska - SP w Łupawie

      Emilia Drapalska - SP w Kwakowie

      Maja Majkowska - SP w Kwakowie 

      Wydarzenie uświetnił wykład st. chor. szt. rez. Marcina Lasonia rekonstruktora historycznego, przedstawiciela Armii Krajowej w Słupsku, na co dzień instruktora Klubu Wojskowego 7. Brygady Obrony Wybrzeża, który w ciekawy sposób opowiadał młodzieży m.in. o historii Żołnierzy Wyklętych.

      Pomysłodawczyni Konkursu

      Kinga Mielczarek

    • Widok sali ze ścianką reklamową oraz ekranem
     • Uczymy się debatować (w praktyce)

     • Członkowie Szkolnego Klubu Debat „Meritum” 5 marca br. wzięli udział w debacie oksfordzkiej zorganizowanej przez Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku. Spotkaliśmy się w reprezentacyjnej sali słupskiego ratusza, aby zmierzyć się z drużyną Mechanika. Czteroosobowe drużyny każdej ze szkół miały uzasadnić tezę debaty: „Twój głos ma wpływ na przyszłość Unii Europejskiej”.

      Drużyna Micka wylosowała stronę opozycji, mimo to poradziła sobie znakomicie z argumentacją niezwykle trudnej tezy (która nie była zgodna z przekonaniami mówców drużyny). Warto podkreślić, że obie strony rzeczowo przekonywały do swojej racji. Dla debatantów II LO, uczniów klas pierwszych, było to pierwsze takie spotkanie. Dlatego mówcom naszej drużyny (opozycji) trudno było opanować zdenerwowanie. Mimo że uczniowie Micka przegrali niewielką liczbą punktów, czekamy na kolejne starcie, tym razem zwycięskie:)

       

      Oliwia Heleniarz i debatanci klubu Meritum

    • Nasi uczniowie wraz z dwiema przedstawicielkami organizatora
     • Zawody okręgowe Olimpiady Znajomości Afryki za nami

     • 2 marca br. Franciszek Nowacki z klasy 4c i Jakub Szałacki z klasy 3c wzięli udział w zawodach okręgowych Olimpiady Znajomości Afryki. Tym razem 2. etap Olimpiady odbył się w Zespole Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II w Gdyni. Olimpiada ma charakter interdyscyplinarny: sprawdza wiedzę na temat geografii,  kultury i kształtowania  narodów afrykańskich. Warto podkreślić, że uczestnictwo w  Olimpiadzie pozwala kształtować postawy zrozumienia i tolerancji wobec odmiennych kultur, obyczajów i przekonań mieszczących się w kanonie wartości cywilizacyjnych oraz rozwijać postawę tolerancji i eliminować postawy ksenofobiczne.

      Dorota Kłos

    • Logo Uniwersytetu Młodzieżowego
     • Współpraca z Uniwersytetem Młodzieżowym w Warszawie

     • Informujemy, że 4 marca 2024 r. podpisaliśmy umowę o współpracy z Uniwersytetem Młodzieżowym w Warszawie w ramach Ogólnopolskiego Programu dla Szkół i Placówek Oświatowych. W ramach współpracy otrzymamy bezpłatny dostęp do lekcji online prowadzonych na platformie elektronicznej z zakresu psychologii, medycyny i prawa. 

    • Wspólne zdjęcie uczestników spotkania.
     • Spotkanie z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości p. Krzysztofem Śmiszkiem

     • 29 lutego 2024 r. uczniowie z klas: IIC, IIIC oraz IVC mieli przyjemność i zaszczyt wziąć udział w spotkaniu i debacie z p. Krzysztofem Śmiszkiem, Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz Prezydenką Miasta Słupska – p. Krystyną Danilecką-Wojewódzką. Wydarzenie odbyło się w miejskim ratuszu i było koordynowane przez Przewodniczącego Młodzieżowej Rady Miasta, Jakuba Gajdę.

      Uczniowie mieli szansę zapytać o interesujące ich sprawy (nie tylko te związane z naszym miastem) oraz w kulturalny sposób dyskutować z rówieśnikami z innych szkół na poruszane tematy. Mamy nadzieję, że nie było to ostatnie z tego rodzaju spotkań.

    • Chór podczas śpiewu
     • Koncert pamięci twórczości Marka Grechuty

     • W niedzielę, 25 lutego 2024 R. chór Fantazja miał okazję po raz kolejny wystąpić na scenie słupskiej Filharmonii. Tym razem Fantazja przedstawiła repertuar kultowych piosenek Marka Grechuty. Chór towarzyszył orkiestrze Słupska Sinfonietta oraz solistkom. Na koncercie można było usłyszeć takie utwory, jak "Dni, których nie znamy", "Nie dokazuj" czy "Miłość drogę zna".

      Koncert trwający dwie godziny został doceniony przez widownię owacjami na stojąco i pochwalony przez panią Prezydentkę Miasta, Krystynę Danilecką-Wojewódzką.