• Grafika ilustracyjna
     • Życzenia

     • Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice, Nauczyciele oraz Pracownicy szkoły

      Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia radości, spokoju i szczęścia. Niech te wyjątkowe chwile będą pełne ciepła, miłości i wspólnego przeżywania magicznego czasu.

      Warto w tym okresie zatrzymać się, docenić piękno chwil spędzonych razem z bliskimi oraz zastanowić się nad wartościami, które naprawdę są najważniejsze w naszym życiu. Niech Święta Bożego Narodzenia przyniosą nie tylko radość, ale również chwilę refleksji i wzajemnej życzliwości.

      Dziękuję każdemu z Was za trud i zaangażowanie, które wkładacie w rozwój naszej szkoły. Mamy nadzieję, że nadchodzący rok będzie czasem owocnej pracy, spełnienia marzeń i osiągnięcia nowych sukcesów.

      Życzę: zdrowych, ciepłych i pełnych miłości Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego i pomyślnego Nowego Roku!

      Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego
      im. Adama Mickiewicza w Słupsku
      Mariusz Domański

    • Młodzież na lodowisku
     • Wizyta na lodowisku

     • 19. grudnia 2023 roku klasy 1D i 1C pod opieką pani Małgorzaty Szwajkowskiej i pana Krzysztofa Kalugi pojechały na lodowisko do Redzikowa.

      Dzień rozpoczęliśmy od spaceru po Słupsku. Następnie udaliśmy się na lodowisko. Spędziliśmy tam wesoło czas, integrując się i sprawdzając nasze umiejętności w niecodziennym sporcie. Po zabawie na lodowisku wszyscy zadowoleni wróciliśmy do domów.

      Dziękujemy za tak wspaniale spędzony czas!

      Hanna Krysiak

    • Wolontariusz na wspólnym zdjęciu z dyrektorem szkoły oraz opiekunem.
     • Wigilia wolontariuszy

     • Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to okazja, aby podziękować wolontariuszom klubu „Micek i przyjaciele” za bezinteresowną pracę na rzecz ludzi w potrzebie. 20 grudnia spotkaliśmy się na wigilii wolontariuszy, aby wspólnie bawić się i świętować. Ogromną radość (i niespodziankę) sprawił nam dyrektor szkoły pan Mariusz Domański, który wręczył szczególnie wyróżniającym się wolontariuszom dyplomy. A w klubie działo się wiele: pomagamy Fundacji PRZYSTAŃ, współpracujemy z Przedszkolem Miejskim nr 25 im. Kubusia Puchatka, chodzimy do szpitala czytać dzieciom bajki, napisaliśmy listy do św. Mikołaja, zrealizowaliśmy projekt „Powrót do przeszłości”, wzięliśmy udział w akcjach zbiórki żywności… i wielu innych akcjach doraźnych. Przed nami nowe wyzwania. Zanim jednak zaczniemy Nowy Rok, spotkaliśmy się przy wigilijnym stole, aby cieszyć się z nadchodzących świąt.

      Opiekunka i wolontariusze klubu „Micek i przyjaciele”

    • Sala lekcyjna. Młodzież słucha wykładu Pani dr hab. Krystyny Krawiec-Złotkowskiej.
     • Echa Arkadii w Dolinie Issy Czesława Miłosza

     • 18 grudnia klasa 4b miała przyjemność wysłuchać wykładu Pani dr hab. Krystyny Krawiec-Złotkowskiej, profesor Uniwersytetu Pomorskiego na temat arkadii w „Dolinie Issy” Czesława Miłosza. Prowadząca przypomniała, że arkadia to kraina wiecznej szczęśliwości, która jako motyw i pragnienie przez wieki cieszyła się popularnością poetów. Tak też było w przypadku polskiego noblisty. Profesor Złotkowska ciekawie omówiła Dolinę Niewiaży w konwencji arkadyjskiej. Wykładowczyni zwróciła uwagę na Dolinę Niewiaży jako raj dzieciństwa – arcymiejsce – pryncypialna sfera narodzin tożsamości Czesława Miłosza oraz jego macierzyste rationes seminales (w rozumieniu ontologicznych pierwotnych sił kształtujących osobniczą historię każdego człowieka).

    • Uczniowie klasy 1b na lodowisku
     • Załóż łyżwy i ślizgaj na lód

     • Obecna pora roku, choć bez śniegu, to dobry moment, by wskoczyć w łyżwy i miło spędzić czas. Dlatego klasa I b wraz z wychowawcą wybrała się na lodowisko do Redzikowa. Jedni trenowali niczym do olimpiady, inni stawiali nieśmiało pierwsze kroki w towarzystwie pingwinków. Brawo zarówno dla jednych, jak i drugich. Najważniejsza była wspólna, dobra zabawa i razem spędzony czas. Tym, którzy jeszcze nie byli – polecamy :)

    • Dyplom
     • Wolontariusze Micka wyróżnieni

     • 15 grudnia w Nowym Teatrze im. Witkacego odbyła się Gala Wolontariatu 2023. Udział w niej wzięli także wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza „Micek i Przyjaciele”. W uznaniu szczególnej postawy: pełnej wrażliwości, otwartości, empatii i chęci niesienia pomocy klub i wolontariusze otrzymali dyplom uznania, natomiast wyróżnienia indywidualne otrzymały: Wiktoria Czubak, Maja Górmińska, Weronika Gwóźdź-Sprotekowska, Agnieszka Korycik, Karolina Kozłowska, Michalina Zacharzewska, Maja Gzylewska, Aleksandra Michalska, Natalia Strzała, Michalina Kuśmierczyk, Barbara Pominkiewicz i Natalia Czekaj.

      Miło nam też zakomunikować, że pani Dorota Kłos została wyróżniona tytułem Koordynator Roku Korpusu Solidarności 2023 w województwie pomorskim.

      Dla nas wolontariuszy była to świetna okazja do docenienie bezinteresownej pracy oraz poznanie i integrację z innymi wolontariuszami z okolic Słupska. Miłym akcentem gali był występ Kariny Przybysz, która wprowadziła świąteczny nastrój. Uroczystość uświetniła swoją obecnością prezydentka Słupska pani Krystyna Danilecka-Wojewódzka, która podziękowała wolontariuszom za bezinteresowną pracę.

      Wiktoria Czubak i Maja Górmińska

    • Młodzież na stoku w Pejo we Włoszech
     • Technika wszechobecna…tylko która najważniejsza?

     • Włochy, narty, snowboard, biały puch, piękne słońce … to o co chodzi z tą techniką?

      Cały tydzień uczniowie klas drugich, trzecich i czwartych wraz z kadrą (B. Piłka, B. Szlom, M. Rądkowska, K. Mikucki, K. Błażejów, R. Jakowczyk) oraz instruktorami szlifowali technikę jazdy na urokliwych włoskich trasach zjazdowych. Technika była niezwykle ważna ze względu na pełen zakres warunków pogodowych, od mgły gęstej jak mleko po przepiękne słońce. Trasy we wszystkich kolorach trudności a zjazdy ze szczytów o wysokości 3000 m wymagały niezwykłego skupienia i dawania z siebie absolutnie wszystkiego.

      Ale technika była jeszcze bardziej wśród nas obecna. Telefony, aplikacje, pomiary nachyleń, przejechanych kilometrów i prędkości cały czas nam towarzyszyły. Poczucie wiatru we włosach ( oczywiście pod kaskami) już nie wystarczało. Cóż, postęp cywilizacyjny to nasza przyszłość.

      Trasy w Pejo, Tonale i Marilleva uważamy na niezwykle godne polecenia!

    • Dyrektor szkoły pan Mariusz Domański przekazuje pani Aurelii Anioł przygotowane przez społeczność II LO w Słupsku paczki.
     • Społeczność Micka nie ustaje w pomaganiu potrzebującym

     • Zakończyliśmy akcję Paczuszka dla maluszka: uroczyste przekazanie darów na rzecz Fundacji Małych Stópek miało miejsce 18 grudnia br. Dyrektor szkoły pan Mariusz Domański złożył na ręce pani Aurelii Anioł przygotowane przez społeczność II LO w Słupsku paczki dla najmłodszych (a było ich bardzo dużo).

      Dyrektor podkreślił, że świąteczne pomaganie to dobre praktyki naszej szkoły. Podziękował wszystkim zaangażowanym w dzieło pomocy: uczniom, rodzicom i nauczycielom. Szczególne podziękowania skierował pod adresem wolontariuszy klubu „Micek i przyjaciele”, bez których działalność dobroczynna nie byłaby tak skuteczna.

      Pani Aurelia Anioł – pracownica Domu dla Dzieci z Ustki – wyznała, że niezwykle budujące i wzruszające jest to, że młodzi ludzie myślą nie tylko o sobie, ale chcą dać swój czas, aby pomagać innym ludziom.

      Drodzy uczniowie, Szanowni Państwo: rodzice i nauczyciele! Dziękuję:)

      Dorota Kłos – opiekunka Szkolnego Klubu Wolontariusza „Micek i przyjaciele”

    • Dyrektor z harcerzami przy popiersiu Mickiewicza na holu w szkole.
     • Betlejemskie Światełko Pokoju

     • 18 grudnia w II Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Słupsku zapłonęło Betlejemskie Światełko Pokoju. Tegorocznym hasłem towarzyszącym wydarzeniu jest "Czyńmy pokój". Jest ono nawiązaniem do obecnych, ciężkich czasów, w których potrzymanie go wymaga od nas niesamowitej wytrwałości. A ludzie o pokój zabiegający są tymi, którzy mają w sobie siłę i odwagę do działania i rozwiązywanie problemów. Rozprzestrzenianie tak pięknej wartości dookoła siebie jest tym, co ułatwia nam rozpoznawanie dobra i podejmowanie właściwych decyzji.

    • Młodzież przed stołem z domkami z piernika
     • Piernikowe szaleństwo w Cepelin Books!

     • 15. grudnia uczennice klasy 1e w składzie Natalia Czekaj, Barbara i Maria Pominkiewicz pod opieką pani Katarzyny Michalik miały przyjemność uczestniczyć w warsztatach budowania domków z piernika w ramach Słupskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego. Zajęcia poprowadziła pani Mirosława Korda w kluboksięgarni Cepelin. Wspólne stworzyliśmy magiczną wioskę z piernika, a słodkie domki można podziwiać do 22. grudnia w tym magicznym miejscu.

      Dziękujemy serdecznie Miastu Słupsk za zaproszenie i wspaniale spędzony czas!

    • Młodzież podczas eksperymentów chemicznych
     • Kolory chemii

     • 13.12 i 14.12 gościliśmy w naszej szkole uczniów klas patronackich z SP 5 i SP 8. Brali oni udział w zajęciach chemicznych pt. ,,Kolory chemii"

      Obserwowali doświadczenia, których motywem przewodnim były różne kolory : samoistne mieszanie, chemiczny kameleon, zasłona dymna, chemiczna lokomotywa, sztuczna krew.

      Następnie nasi goście sami badali odczyny roztworów i wyciągali wnioski ze swoich doświadczeń.

      Na koniec warsztatów samodzielnie wykonywali różnego rodzaju slaimy.

    • Dorota Kłos podczas prowadzenia lekcji
     • Mediatorki mediacji rówieśniczych z Micka dzielą się wiedzą i umiejętnościami

     • Mediatorki mediacji rówieśniczych: Maria Cisowska z klasy 3c oraz Natalia Czekaj i Amelia Wargacka z klasy 1e udały się 13 grudnia do dwóch słupskich szkół: Zespołu Szkół Budowlanych i Zespołu Szkół Ekonomicznych, aby podzielić się swoją wiedzą na temat mediacji i zachęcić swoich rówieśników do rozwiązywania sporów bez przemocy 

      Lekcje poświęcone mediacji poprowadziła pani Dorota Kłos - mediatorka i opiekunka szkolnych mediatorów. Uczniowie budowlanki i ekonomika mogli dowiedzieć się: czym są mediacje? kim jest mediatordlaczego warto mediować? Zajęcia zostały wzbogacone o symulację mediacji, którą poprowadziły dziewczyny z Micka. Dzięki odegranej scence mediacyjnej młodzież  mogła zobaczyć, na czym polega sprawiedliwość naprawcza i jakie korzyści odnoszą strony konfliktu, jeśli zamiast walki wybiorą rozmowę. 

      Dziękuję mediatorkom za poświęcony czas i zaangażowanie😊 

      Dziewczyny! Wielkie brawa😊 

      Dorota Kłos - opiekunka mediatorów mediacji rówieśniczych 

    • Chór wraz z orkiestrą
     • Kolędy świata

     • 10. grudnia w Polskiej Filharmonii "Sinfonia Baltica" im. Wojciecha Kilara w Słupsku odbył się koncert pt. "Kolędy świata". To program składający się z 24 kolęd, z których każda pochodzi z innego kraju. Zaprezentowane zostały zarówno utwory z Europy środkowej, Europy wschodniej i Skandynawii, jak i z krajów Ameryki Północnej i Południowej. Utwory dobrano w taki sposób, aby nie tylko prezentowały warstwę językową danego kraju, ale także narodowe tradycje muzyczne.

      Solistami w projekcie byli Natalia Łęt – mezzosopran i Łukasz Lenart – baryton. Towarzyszył im chór „Fantazja” prowadzony przez Liliannę Zdolińską przy akompaniamencie Słupskiej Sinfonietty a wszystkimi dyrygował niezastąpiony Maciej Banachowski.

      Nauka kolęd w dwudziestu trzech językach była dla chórzystów nie lada wyzwaniem, mimo to poradzili sobie znakomicie i wprowadzili widzów w magiczną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia!

      A w taki sposób ten niezwykły wieczór opisała Prezydentka Miasta Słupska, pani Krystyna Danilecka-Wojewódzka : "Była MOC! Koncert Kolęd w... 23 językach świata w wykonaniu Słupskiej Sinfonietty pod dyrekcją Macieja Banachowskiego (i jego wszystkie aranżacje), chóru Fantazja z II LO oraz solistów. Piękny wieczór!"

      Oliwia Ejsmont

    • Kadr z filmu Napoleon
     • Napoleon – mały wielki człowiek

     • Klasa III a w dniu 11.12. wybrała się do Multikina na długo wyczekiwany film „Napoleon”. Jest to dramat historyczny wyreżyserowany i wyprodukowany przez Ridleya Scotta, przedstawiający oszałamiającą karierę jednej z najważniejszych postaci w historii ludzkości. Ten film to to także psychologiczna analiza dowódcy oraz jego burzliwych relacji z żoną Józefiną.

      Reżyser zmuszony został do zastosowania skrótów myślowych. Akcja filmu obejmuje najważniejsze bitwy w sposób informacyjny, ale konfliktom pod Austerlitz i Waterloo reżyser poświęcił więcej czasu. Równie ważne było ukazanie życia uczuciowego Napoleona, zamkniętego w większości w listach do ukochanej i odrzuconej Józefiny.

      Obraz Ridleya Scotta wzbudza wiele emocji i kontrowersji, jednak trzeba go zobaczyć, żeby wyrobić sobie własne zdanie na jego temat.

    • Zdjęcie grupowe na Słupskim Jarmarku Bożonarodzeniowym
     • Słupski Jarmark Bożonarodzeniowy 2023'

     • Po dwóch latach wróciliśmy na tę scenę i wprowadziliśmy wszystkich w piękną, świąteczną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Zaprezentowaliśmy kilka kolęd oraz pastorałek, które bardzo chętnie śpiewamy co roku. Dziękujemy za tak liczne przybycie i wsparcie!

      Gratulujemy naszym solistom: Kasi, Martynie, Marcelowi i Dinie!! Brawo!

    • Zdjęcie grupowe przed muzeum narodowym
     • Klasa 1e w stolicy Pomorza

     • W czwartek 7 grudnia klasa 1e pod opieką wychowawczyni Doroty Kłos oraz pani Moniki Rutkowskiej odwiedziła stolicę Pomorza. Do Gdańska udaliśmy się pociągiem.

      Zwiedzanie największego miasta Pomorza zaczęliśmy od wizyty w Muzeum Narodowym. W świątyni sztuki mieliśmy możliwość podziwiać ciekawe rzeźby, obrazy, wyroby ceramiczne, które pochodzą z Gdańska i składają się na stałą ekspozycję pn. „Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki”. Mimo wszystkich pięknych obiektów, najbardziej ekscytującym eksponatem jest zdecydowanie 550-letni niderlandzki tryptyk pt. „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga. Na wyciągnięcie ręki mamy w polskich zbiorach jedno z najcenniejszych, najpiękniejszych i niezwykle zagadkowych dzieł malarskich, które warto zobaczyć na żywo!

      Po wizycie w muzeum udaliśmy się do galerii Forum, gdzie zjedliśmy obiad, odpoczęliśmy i rozgrzaliśmy się chwilę przed spacerem drogami Jarmarku Bożonarodzeniowego, który był głównym celem naszego wyjazdu.

      Świąteczne dekoracje, atrakcje oraz dania pochodzące z różnych zakątków świata zachwyciły każdego!!! Po zmroku jarmark okazał się jeszcze piękniejszy: tysiące kolorowych świateł, mówiący ludzkim głosem renifer czy dziecięca karuzela wprowadziły nas w świąteczny nastrój.

      Oliwka Heleniarz

    • Pokaz na scenie w auli
     • III Konferencja Uczniowska za nami

     • 5. grudnia w auli naszej szkoły już po raz trzeci zgromadzili się ósmoklasiści szkół miejskich i powiatowych, aby uczestniczyć w III Konferencji Uczniowskiej "Jak dobrze wybrać szkołę średnią?

      Podobnie jak w latach ubiegłych, nasi uczniowie, chcąc ułatwić wybór szkoły młodszym kolegom, starali się pokazać im, na co warto zwrócić uwagę podczas podejmowania tak ważnej decyzji. Dziękujemy wszystkim za udział i już zapraszamy w przyszłym roku.

    • Młodzież wraz z Panią wicedyrektor w strojach świątecznych.
     • Mikołajki

     • W czwartek 7. grudnia w naszej szkole odbyły się mikołajki zorganizowane przez klasę 2b. W tym szczególnym dniu czekało na nas wiele atrakcji, takich jak konkurs na najlepiej przebraną klasę, którą okazała się kl. 1d. Najlepiej przebranymi uczniami zostali Kuba Szałacki (kl. 2c) i Emilia Krasucka (kl. 2a). Przy takiej okazji nie mogło zabraknąć pierniczków! W tej kategorii jury nagrodziło dwie klasy - klasę 3a za największego ludka z piernika i klasę 1b za najbardziej kreatywnego. Nie zabrakło również elementu sprawdzenia wiedzy naszych kolegów. Wszystkie klasy mogły wykonać quiz oceniający znajomość świątecznych piosenek.

      Podczas przerw mogliśmy odwiedzić kiermasz mikołajkowy, z którego cały zysk zostanie przekazany na rzecz Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą.

      Dziękujemy wszystkim za wspaniałą wspólną zabawę w świątecznej atmosferze!

      Tomasz Blazer (IIb)

    • Plakat z wyróżnieniem dla Victorii
     • Kolejny sukces Victorii

     • Prezydent miasta Słupsk – Krystyna Danilecka-Wojewódzka, Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Słupsku oraz Deweloper Granit SA zaprosili wszystkich uczniów szkół licealnych i technicznych w całej Polsce do udziału w konkursie plastycznym „Człowiek w przestrzeni miasta Słupska”. Miło mi poinformować, że Victoria Świtka z klasy IIIa otrzymała Wyróżnienie Specjalne Wiceprezesa Granit S.A. Marcina Białkowskiego.

      Gratulujemy nagrody i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach.

      Bożena Gajdzis