W czwartek, 7 marca 2024 r. odbył się Dzień Filmowy zorganizowany przez klasę IIID. Uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich wzięli udział w konkurencjach dotyczących znanych dzieł kinematografii. Każda klasa przygotowała trzyminutową scenkę opartą na fabule wylosowanego filmu. Występy oceniało szkolne jury, biorąc pod uwagę również kostiumy i wypowiedź na temat zaprezentowanej interpretacji obrazu filmowego. W klasach pierwszych najwyższe miejsce na podium zajęła ID z filmem "Smerfy", w klasach drugich - IID i "Barbie", a w klasach trzecich - IIIC i "Harry Potter". Uczniowie, rywalizując w konkurencjach, zyskali okazję do integracji i współpracy. Wydarzenie było dla wszystkich świetną zabawą.
Aktualności
Zawody Okręgowe Olimpiady Przedsiębiorczości
7 marca Paulina Sieradzka, Natalia Ciecieląg oraz Wojciech Lewicki uczestniczyli w eliminacjach okręgowych XIX Olimpiady Przedsiębiorczości. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmiało "Zrównoważone przedsiębiorstwo". Zawody odbyły się na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Warto podkreślić, że komisje szkolne zgłosiły do tegorocznych eliminacji 6759 zawodników, natomiast do zawodów okręgowych przeszło 250 najlepszych!
Brawo Natalia, Paulina i Wojciech!
Olimpiada ZUS: Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych
5.03.2024r na Politechnice Gdańskiej odbył się etap okręgowy Olimpiady ZUS: Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych.
Naszą szkołę reprezentowały: Victoria Świtka z kl. IIIA, Wiktoria Czubak z kl. IIIB i Maja Górmińska również z kl. IIIB. Dziewczęta wykazały się ogromną wiedzą na temat ubezpieczeń społecznych i okazały się najlepszą drużyną ze Słupska.
Gratulujemy.
Sylwia Milczarek
Wyjście do Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej
7 marca uczennice „Micka” pod opieką p. Katarzyna Michalik uczestniczyły w wystawie pt. „Z perspektywy Rybiego Oka”, która stanowiła wybór prac uczestników Biennale Sztuki Młodych „Rybie Oko”. Dzieła i realizacje młodych artystów przedstawiały znaczącą różnorodność postaw i działań. Poza pracami aprobującymi problematykę egzystencji, zwłaszcza prywatności i intymności, pojawiły się również dzieła, które stanowiły interpretacje aktualnej rzeczywistości społecznej. Wystawa prac była przyczynkiem do dyskusji, a uczennice podchodziły do prac niezwykle dociekliwie, starając się dostrzec poruszaną problematykę.
„Mickiewicz – 100 lat dla Niepodległej”. Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej w II LO
5 marca 2024 roku w auli II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza odbył się II Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej Mickiewicz – 100 lat dla Niepodległej pod patronatem Wojewody Pomorskiej Beaty Rutkiewicz
5 marca w murach naszej szkoły odbył się II Wojewódzki Konkurs Poezji Patriotycznej Mickiewicz - 100 lat dla Niepodległej. Licznie zgromadzonych gości śpiewająco powitał chór "Fantazja" pod batutą Lilianny Zdolińskiej. Dużo ciepłych słów do recytatorów skierował Dyrektor Szkoły Mariusz Domański, życząc wszystkim udanego występu. W konkursie udział wzięło blisko 30 zawodników. Jury w składzie:
Marika Walkowiak - Duszkiewicz - dyrektor biura ds. obsługi delegatury Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Słupsku
plutonowa Edyta Rembalska - Centralny Poligon Sił Powietrznych w Ustce
Bożena Gajdzis - polonistka II LO w Słupsku
Tomasz Blazer - przewodniczący Samorządu Uczniowskiego w II LO w Słupsku
przyznało trzy nagrody główne oraz siedem wyróżnień:
I miejsce Maria Milanowska - SP 8 Malbork
II miejsce Zofia Giedrojć - SP 5 Słupsk
III miejsce Nikola Mikucka - SP Włynkówko
Wyróżnienia:
Maja Janowicz - Katolicka Szkoła Podstawowa im. Św. Rodziny w Słupsku
Pola Borysewicz - Katolicka Szkoła Podstawowa im. Św. Rodziny w Słupsku
Lena Gaborska - Gminna Biblioteka Publiczna w Kobylnicy
Iga Szymoniak - SP w Kobylnicy
Zuzanna Majewska - SP w Łupawie
Emilia Drapalska - SP w Kwakowie
Maja Majkowska - SP w Kwakowie
Wydarzenie uświetnił wykład st. chor. szt. rez. Marcina Lasonia rekonstruktora historycznego, przedstawiciela Armii Krajowej w Słupsku, na co dzień instruktora Klubu Wojskowego 7. Brygady Obrony Wybrzeża, który w ciekawy sposób opowiadał młodzieży m.in. o historii Żołnierzy Wyklętych.
Pomysłodawczyni Konkursu
Kinga Mielczarek
4
Uczymy się debatować (w praktyce)
Członkowie Szkolnego Klubu Debat „Meritum” 5 marca br. wzięli udział w debacie oksfordzkiej zorganizowanej przez Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku. Spotkaliśmy się w reprezentacyjnej sali słupskiego ratusza, aby zmierzyć się z drużyną Mechanika. Czteroosobowe drużyny każdej ze szkół miały uzasadnić tezę debaty: „Twój głos ma wpływ na przyszłość Unii Europejskiej”.
Drużyna Micka wylosowała stronę opozycji, mimo to poradziła sobie znakomicie z argumentacją niezwykle trudnej tezy (która nie była zgodna z przekonaniami mówców drużyny). Warto podkreślić, że obie strony rzeczowo przekonywały do swojej racji. Dla debatantów II LO, uczniów klas pierwszych, było to pierwsze takie spotkanie. Dlatego mówcom naszej drużyny (opozycji) trudno było opanować zdenerwowanie. Mimo że uczniowie Micka przegrali niewielką liczbą punktów, czekamy na kolejne starcie, tym razem zwycięskie:)
Oliwia Heleniarz i debatanci klubu Meritum
Zawody okręgowe Olimpiady Znajomości Afryki za nami
2 marca br. Franciszek Nowacki z klasy 4c i Jakub Szałacki z klasy 3c wzięli udział w zawodach okręgowych Olimpiady Znajomości Afryki. Tym razem 2. etap Olimpiady odbył się w Zespole Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II w Gdyni. Olimpiada ma charakter interdyscyplinarny: sprawdza wiedzę na temat geografii, kultury i kształtowania narodów afrykańskich. Warto podkreślić, że uczestnictwo w Olimpiadzie pozwala kształtować postawy zrozumienia i tolerancji wobec odmiennych kultur, obyczajów i przekonań mieszczących się w kanonie wartości cywilizacyjnych oraz rozwijać postawę tolerancji i eliminować postawy ksenofobiczne.
Dorota Kłos
Współpraca z Uniwersytetem Młodzieżowym w Warszawie
Informujemy, że 4 marca 2024 r. podpisaliśmy umowę o współpracy z Uniwersytetem Młodzieżowym w Warszawie w ramach Ogólnopolskiego Programu dla Szkół i Placówek Oświatowych. W ramach współpracy otrzymamy bezpłatny dostęp do lekcji online prowadzonych na platformie elektronicznej z zakresu psychologii, medycyny i prawa.
Spotkanie z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości p. Krzysztofem Śmiszkiem
29 lutego 2024 r. uczniowie z klas: IIC, IIIC oraz IVC mieli przyjemność i zaszczyt wziąć udział w spotkaniu i debacie z p. Krzysztofem Śmiszkiem, Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz Prezydenką Miasta Słupska – p. Krystyną Danilecką-Wojewódzką. Wydarzenie odbyło się w miejskim ratuszu i było koordynowane przez Przewodniczącego Młodzieżowej Rady Miasta, Jakuba Gajdę.
Uczniowie mieli szansę zapytać o interesujące ich sprawy (nie tylko te związane z naszym miastem) oraz w kulturalny sposób dyskutować z rówieśnikami z innych szkół na poruszane tematy. Mamy nadzieję, że nie było to ostatnie z tego rodzaju spotkań.
Koncert pamięci twórczości Marka Grechuty
W niedzielę, 25 lutego 2024 R. chór Fantazja miał okazję po raz kolejny wystąpić na scenie słupskiej Filharmonii. Tym razem Fantazja przedstawiła repertuar kultowych piosenek Marka Grechuty. Chór towarzyszył orkiestrze Słupska Sinfonietta oraz solistkom. Na koncercie można było usłyszeć takie utwory, jak "Dni, których nie znamy", "Nie dokazuj" czy "Miłość drogę zna".
Koncert trwający dwie godziny został doceniony przez widownię owacjami na stojąco i pochwalony przez panią Prezydentkę Miasta, Krystynę Danilecką-Wojewódzką.
Reprezentacja ,,Micka" zdobyła srebrny medal rozgrywek
29.02.2024r. w czwartek odbyły się rozgrywki finałowe w piłce koszykowej dziewcząt w ramach zmagań Słupskiej Olimpiady Młodzieży SPP. Na hali sportowej IV LO w Słupsku spotkały się 3 najlepsze drużyny tego sezonu: II LO Słupsk, IV LO Słupsk i ZSI Słupsk.
Reprezentacja ,,Micka" zdobyła srebrny medal rozgrywek , a tym samym tytuł Wicemistrzyń Słupska.
Kolejny fantastyczny sportowy występ dziewcząt umocnił je na ,,fotelu" lidera generalnej klasyfikacji SOM SPP w kategorii dziewcząt w edycji 2023/2024.
Skład reprezentacji:
- Krawiec Karolina 4c
- Dzadz Weronika 4c
- Szkutnik Martyna 4c
- Sadowska Zuzanna 4c
- Kamińska Aleksandra 4b
- Nowakowska Maja 3d
- Leleniewska Michalina 3c
- Wawrzynkiewicz Natalia 3a
- Myślińska Agata 3a
- Ruczaj Natalia 2b
- Vlig Iwona 3b
- Jęchorek Kinga 2d
Gratulacje!!!
Ze sportowym pozdrowieniem
Krzysztof Błażejów
Klub Przyjaciół Biblioteki
W naszej szkole prowadzony jest Klub Przyjaciół Biblioteki, w którym uczniowie różnych klas biorą udział w TTRPG, czyli grach fabularnych. Jest to typ rozgrywki, w której uczestnicy wspólnie, na bieżąco tworzą ciekawe i kreatywne historie. Zabawa zawiera elementy improwizacji i rozwija umiejętności interpersonalne. W tym roku uczniowie rozgrywają kampanię w świecie Wampir Maskarada, a w zeszłym roku prowadzone były sesje Dungeons & Dragons. Spotkania odbywają się w środy od godziny 13:15 w bibliotece szkolnej.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!
„Chłopi” w Teatrze Muzycznym w Gdyni
W piątek, 23 lutego 2024 roku o godzinie 11.00 grupa uczniów z klas IIIa, IIIc, IIId i IIIb wyruszyła do Gdyni do Teatru Muzycznego na musical „Chłopi” wg powieści W.S. Reymonta o tym samym tytule. Ponieważ pogoda tego dnia była słoneczna i zachęcająca do spacerów, to i my skorzystaliśmy z wolnego czasu i poszliśmy przed spektaklem na spacer nad morzem.
Byliśmy bardzo ciekawi tego, jak reżyser przeniósł na deski teatru tak obszerną powieść, jaką są „Chłopi”. Muszę stwierdzić, że mimo różnicy zdań na ten temat, wszyscy są zgodni, że warto było zobaczyć to przedstawienie. Gdyby nie problemy w dźwiękiem podczas pierwszej części spektaklu, to bylibyśmy jeszcze bardziej zadowoleni. Podziwialiśmy grę aktorów, porównywaliśmy ją do naszych wyobrażeń powieściowych bohaterów, słuchaliśmy piosenek i podziwialiśmy świetną choreografię i piękne stroje.
Już zastanawiamy się, kiedy znowu pojedziemy do Teatru Muzycznego na ucztę duchową.
3
Mickiewicz w krainie Body Worlds
27 lutego klasa 2 b (wychowawca Iwona Ziółkowska) oraz 2d (wychowawca Kinga Mielczarek) miała przyjemność uczestniczyć w wystawie Body Worlds w Gdańsku.
Obie klasy o profilu biologicznym były pod wrażeniem eksponatów zaprezentowanych na wystawie. To niesamowite wydarzenie edukacyjne zapewne pozwoli młodzieży na głębsze spojrzenie w głąb ludzkiego ciała podczas lekcji biologii.
Wrażliwa młodzież
W piątek, 23.02.2024 r. w Auli Uniwersytetu Pomorskiego odbył się finał konkursu pt. "Młodzież dla Przystani". Konkurs zakładał promowanie pozytywnych postaw wobec osób z niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem. Grupa uczniów z naszej szkoły wsparła tę inicjatywę swoimi pracami.
W kategorii film - I miejsce zajęli Natalia Ciecieląg z klasy IVc i Leonard Semeniuk z klasy IIE. Film "Gesty zmieniające świat" trafił do serc publiczności i jury.
Gratulujemy Natalii i Leonardowi i życzymy dalszych sukcesów.
W Micku uczymy się debatować
Sformalizowany rodzaj dyskusji dwóch drużyn, które toczą uporządkowany spór wokół postawionej tezy, wobec której zajmują ustalone wcześniej stanowisko - to najkrótsza definicja debaty oksfordzkiej. Członkowie Szkolnego Klubu Debat Meritum mieli okazję poznać szczegółowe zasady debatowania podczas warsztatów zorganizowanych w ramach przygotowań do turnieju debat przez Punkt Europe Direct Słupsk. Warsztaty poprowadziła trenerka Agnieszka Kowalik z Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych.
W ramach przygotowań uczyliśmy się zasad autoprezentacji, przemawiania przed audytorium, obrony swojego stanowiska, budowania rzeczowej argumentacji, podstawowych elementów komunikacji niewerbalnej: gestów, ekspresji mimicznej (twarz), postawy ciała itd.
Dzień spędzony na przygotowaniach do turnieju debat był niezwykle ciekawy i owocny.
Oliwia Krupa - przewodnicząca klubu Meritum
Kolejne sukcesy sportowe w ,,MICKU"
21.02.2024r. (środa) w hali sportowej ZSMiL w Słupsku odbyły się zawody w ramach Słupskiej Olimpiady Młodzieży SPP w piłce koszykowej dziewcząt (grupa eliminacyjna). Fantastycznie wystąpiła reprezentacja słupskiego ,,MICKA", która wysoko wygrała mecze grupowe. Dziewczęta przystąpiły do zawodów z wielką mobilizacją i chęcią awansu do finału ,,A" rozgrywek, a tym samym do walki o strefę medalową. Mocna defensywa, szybki atak i gra zespołowa na najwyższym poziomie była kluczem do sukcesu.
Wyniki spotkań:II LO Słupsk- ZSMiL Słupsk 35:9II LO Słupsk- ZSA Słupsk 26:3Reprezentacja ,,MICKA":1.Krawiec Karolina 4c2.Dzadz Weronika 4c3.Szkutnik Martyna 4c4.Sadowska Zuzanna 4c5.Kamińska Aleksandra 4b6.Nowakowska Maja 3d7.Wawrzynkiewicz Natalia 3a8.Myślińska Agata 3a9.Vlig Iwona 3b10.Leleniewska Michalina 3c11.Jęchorek Kinga 2dBrawo!!!Ze sportowym pozdrowieniem
Krzysztof Błażejów
To, co ważne ....
Młodzieżowy Dom Kultury w Słupsku zorganizował Wojewódzki Konkurs Plastyczny "TO CO WAŻNE …, na który wpłynęło łącznie 105 prac z 16 placówek.
Dnia 14.02.2024r. komisja w składzie: Andrzej Szczepłocki (artysta plastyk , nauczyciel przedmiotów artystycznych), Wanda Kowalik (nauczyciel przedmiotów artystycznych), Teresa Reksnis (nauczyciel przedmiotów artystycznych) spośród nadesłanych prac przyznała 9 nagród i 12 wyróżnień. Ponadto przyznano 1 NAGRODĘ DYREKTORA. 47 prac zakwalifikowano na wystawę pokonkursową.
Uczennica naszej szkoły – Victoria Świtka z klasy IIIa znalazła się wśród osób wyróżnionych w tym konkursie. Uroczyste podsumowanie konkursu odbędzie się dnia 15.03.2024 o godzinie 13.00. Serdecznie gratulujemy Victorii i życzymy dalszych sukcesów.