Aktualności
Wolontariusze Micka wyróżnieni
9 grudnia br. w Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara odbyła się Gala Wolontariatu 2024. Udział w niej wzięli także wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza „Micek i Przyjaciele”. W uznaniu dla działań wolontariuszy Micka i ich postawy: pełnej wrażliwości i otwartości, empatii i chęci niesienia pomocy klub i wolontariusze otrzymali dyplom uznania w kategorii „Inicjatywy lokalne”. Tym razem klub II LO doceniony został nie tylko za wolontariat akcyjny, ale także za podejmowanie długoterminowych działań wolontariackich.
Dla wolontariuszy udział w gali to przede wszystkim dowód na to, że ich bezinteresowna praca jest widoczna i doceniana. Wyróżnienia indywidualne otrzymały: Wiktoria Czubak, Maja Górmińska, Agnieszka Korycik, Karolina Kozłowska, Michalina Zacharzewska, Maja Gzylewska, Aleksandra Michalska, Natalia Strzała, Michalina Kuśmierczyk, Barbara Pominkiewicz, Natalia Czekaj, Zuzanna Kazińska, Maja Tomaszewska.
Miłym akcentem gali był występ zespołu „Pierwiastek z Trzech”. Muzyka wprowadziła nas w doskonały nastrój, który towarzyszył nam także na bankiecie.
Wolontariusze „Micka i Przyjaciele”
Sukces naszej uczennicy w konkursie pn.: „Słupsk: tu się oddycha cz. 6”
Tegoroczna edycja konkursu odbyła się pod hasłem „Mój jest ten kawałek czystego nieba”.
Zadaniem uczestników było stworzenie mema o proekologicznej tematyce nawiązującej do dbałości o słupskie powietrze, a także do pozytywnych zmian zachodzących w mieście pod względem poprawy jego jakości. Miło nam poinformować, że uczennica klasy II b Maja Królikowska została doceniona przez jury, które przyznało jej wyróżnienie. 6.12.2024 r. dumnie reprezentowała naszą szkołę i odebrała nagrodę z rąk Zastępcy Prezydenta Miasta Słupska, Pani Marty Makuch.
Konkurs „Pomorskie inspiruje uczniów”
Z przyjemnością informujemy, że Kornelia Gołębiewska znalazła się w gronie laureatów konkursu „Pomorskie inspiruje uczniów”. Konkurs zorganizowany był w ramach projektu „Regionalny program wyrównywania szans edukacyjnych uczniów pomorskich szkół” i współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Fundusze Europejskie dla Pomorza na lata 2021-2027. Komisja konkursowa przyznała tytuł laureata/wyróżnionego uczniom, którzy w swojej pracy wykazali się szczególną pomysłowością i kreatywnością w ujęciu tematu, a także troską o poprawną formę przekazu. Formą nagrody jest bezpłatny udział w edukacyjnym rejsie po Morzu Śródziemnym (Genua - Imperia), który odbywa się w dniach 06 grudnia – 15 grudnia 2024 r.
Stypendium ministra
Z radością informujemy, że Dawid Plaga i Olga Szydloch otrzymali stypendium ministra właściwego ds. oświaty i wychowania za osiągnięcia edukacyjne w roku szkolnym 2023/2024. Cieszymy się, że po raz kolejny nasi uczniowie zostali docenieni za szczególne osiągnięcia i swoja pracę. Stypendium ministra ds. oświaty i wychowania otrzymują uczniowie, którzy wykażą się wybitnymi osiągnięciami edukacyjnymi, w szczególności są to:
- laureaci międzynarodowej olimpiady lub laureaci i finaliści olimpiady przedmiotowej o zasięgu ogólnopolskim lub turnieju,
- laureaci konkursu na pracę naukową, organizowanego przez instytucję naukową lub stowarzyszenie naukowe,
- uczniowie szkoły ponadpodstawowej uzyskujący najwyższe wyniki w nauce według indywidualnego programu lub toku nauki,
- uczniowie uczestniczący w zajęciach w uczelni przewidzianych tokiem studiów na podstawie postanowień regulaminu studiów dotyczących warunków uczestniczenia wybitnie uzdolnionych uczniów w zajęciach przewidzianych tokiem studiów,
- uczniowie, którzy uzyskali wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym na szczeblu krajowym lub międzynarodowym.
Gratulujemy Oldze i Dawidowi i życzymy im dalszych sukcesów.
Sukcesy w Ogólnopolskim Turnieju Tańca Sportowego
Stanisław Wekwert, uczeń klasy III A zdobył I miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Tańca Sportowego w tańcach standardowych i latynoamerykańskich. Nasz bohater ma 17 lat i tańczy od 12 roku życia. Jego pasja do tańca sprawia, że nieustannie dążę do doskonałości. Jak mówi "To był dla mnie ogromny sukces, który motywuje mnie do dalszego rozwoju. Taniec to dla mnie coś więcej niż hobby – to sposób na wyrażenie siebie i realizowanie moich marzeń. Cieszę się, że mogę robić to, co kocham"
Zostań Mikołajem
Klasa 3 C już to zrobiła, angażując się w przygotowywanie mikołajkowych prezentów dla osób chorych na mukowiscydozę. Zorganizowaliśmy zbiórkę różnych upominków i wysłaliśmy świąteczne paczki – niespodzianki do podopiecznych Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą Oddział w Gdańsku.
Mamy nadzieję, że ten drobny gest wniesie odrobinę radości w życie chorych i sprawi, że nadchodzące święta będą dla nich pięknym przeżyciem dzięki poczuciu, że nie są sami z tą nieuleczalną i wyniszczającą chorobą.
Jarmark świąteczny w Sztokholmie.
Wyobraźcie sobie miasto położone na 14 wyspach, połączonych ponad 50 mostami..., stolicę dużego europejskiego państwa, która jest, de facto, archipelagiem. To właśnie to miasto zostało uznane przez magazyn "Traveller" w rankingu:„Readers' Choice Awards” za najbardziej przyjazne miasto w Europie w 2024 r.! Co więcej, miasto poza fantastyczną atmosferą oczarowuje również zabytkami, jako że jest jedną z niewielu europejskich stolic, która nie została zniszczona podczas II wojny światowej. To właśnie SZTOKHOLM.
Uczniowie naszej szkoły, którzy w większości uczestniczą w zajęciach języka szwedzkiego wraz z p. Karoliną Szewczyk, Beatą Szlom, Beatą Piłką oraz Dorotą Kulińską mieli okazję poczuć magię świąt na jarmarku świątecznym w tym wyjątkowym mieście.
W dniach 28-30.11.2024 uczniowie przeprawili się dwukrotnie przez Morze Bałtyckie na pokładzie promu "Wawel", poczuli charakterystyczne wibracje na pełnym morzu... oraz mieli możliwość skorzystania z promowych atrakcji takich jak sala gier, morska dyskoteka (wraz z karaoke) oraz sklep bezcłowy...
Niektórzy, już nie mogą się doczekać kolejnej możliwości wykorzystania języka szwedzkiego na żywo.
Vi ses!
16
Konferencja Kuratorium Oświaty
29 listopada w Słupsku odbyła się konferencja "Szkoła bez strachu-uczeń i nauczyciel doceniany, wspierany", zorganizowana przez Kuratorium Oświaty w Gdańsku. Celem konferencji było wzbudzenie refleksji na temat oceniania uczniów w szkole ich motywacji do nauki oraz roli nauczyciela w tym systemie. Oczywiście, podczas, tak ważnego wydarzenia nie mogło zabraknąć przedstawicieli naszej szkoły, uczniowie Micka byli bardzo aktywni w interakcyjnych przemówieniach prelegentów. Jednym z nich była pani Minister Edukacji Barbara Nowacka. Wnioskiem, do jakiego wspólnie podczas wystąpień dochodziliśmy, jest fakt, że oceny w formie liczb obowiązujące dziś w większości szkół nie motywują uczniów do nauki. Oczywiście, wymuszają naukę jako czynność uczenia się, jednak nie czynią z niej czegoś atrakcyjnego i rozwojowego.
M.
Słupsk: tu się oddycha!
Informujemy, iż werdyktem komisji konkursu polegającego na opracowaniu mema skierowanego do mieszkańców oraz uczniów stupskich szkół pn: "Słupsk: tu się oddycha cz. 6” odbywającym się pod hasłem: „Mój jest ten kawałek czystego nieba”, organizowanym przez Prezydenta Miasta Stupska, uczennica klasy II B Maja Królikowska została laureatką.
Gratulujemy!
Dzień Patrona Szkoły
28 listopada 2024 r. w auli szkolnej odbyła się uroczysta gala rozdania nagród z okazji Dnia Patrona Szkoły zorganizowana przez klasę IIIB wraz z wychowawcą klasy, panią Iwoną Ziółkowską. Klasy rywalizowały ze sobą w następujących konkurencjach:
- plakat o dowolnej technice, mający przedstawiać Adama Mickiewicza w jednym z jego utworów,
- krótki film, na podstawie przydzielonego danej klasie utworu,
- osoba najlepiej przebrana za postać z wybranego dzieła lub za samego wieszcza.
Dodatkowo uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę o patronie w czasie „Familiady”.
Uroczystość podzielona była na dwie tury, a zwycięskimi klasami okazały się I AD oraz I BC. Z kolei najbardziej zachwycającymi kostiumami wykazali się: Bartek Maciejczak oraz pani Iwona Płóciennik.
22
Sukces w konkursie Uniwersytetu Gdańskiego: ”Mój ulubiony zespół niemiecki”
W piątek 29 listopada w Centrum Herdera Uniwersytetu Gdańskiego odbył się ścisły finał konkursu, który trwał od października i miał na celu przygotowanie prezentacji na temat ulubionego niemieckiego zespołu muzycznego. Do organizatorów napłynęło kilkadziesiąt ciekawych prac, ale wybrano jedynie siedem najlepszych, a wśród nich prezentację wyjątkowego duetu - Oli Błażejów i Nataniela Klimka. Nasz zespół intensywnie przygotowywał się do finału, ćwiczył przemowę, szył specjalne stroje w stylu zespołu, walczył z tremą i wspierany przez swoją nauczycielkę, Małgorzatę Zamorską-Hyłę wywalczył I miejsce w wielkim finale konkursu. Sukces tym większy, że prace oceniane były przez uczestników, a więc konkurentów naszego duetu. Jestem z Was bardzo dumna i życzę dalszych sukcesów językowych.
Małgorzata Zamorska-Hyła
2
Stypendium Prezesa Rady Ministrów dla Michała
28 listopada w auli Politechniki Gdańskiej miało miejsce uroczyste wręczenie stypendiów Prezesa Rady Ministrów za rok szkolny 2023/2024.
Do tej nagrody szkoły mogą zgłosić jednego kandydata spośród swoich uczniów, który musi uzyskać bardzo wysokie wyniki w nauce lub mieć wysokie osiągnięcia w konkursach i olimpiadach przedmiotowych. W tym roku tego wyróżnienia i zaszczytu dostąpił uczeń klasy III A Michał Rutkowski, który przyjął nagrodę z rąk Pomorskiego Kuratora Oświaty p. Grzegorza Krygera i Wicewojewody Województwa Pomorskiego p. Anny Olkowskiej - Jacyno.
Gratulujemy Michałowi tego osiągnięcia i dziękujemy jego nauczycielom za ogromny wkład codziennej pracy.
3
“Co zobaczysz na Andrzeja, to się spełni - jest nadzieja!”
29 listopada nasza czytelnia zamieniła się w magiczną krainę wróżb i oazę tajemnic. Zgodnie z tradycją, w wigilię świętego Andrzeja możemy poznać swoją przyszłość. W tym niezwykłym dniu uczniowie przekłuwali serca, aby poznać imię przyszłego wybranka, odkrywali magiczne kubeczki i wróżyli sobie pewne wydarzenia w życiu. Piękne wróżki, wpatrując się w kulę i karty odczytywały, co wkrótce może się wydarzyć. Uczniowie poznali także pochodzenie i znaczenie swojego imienia. Jak się okazało, data urodzin to niesamowita kopalnia wiedzy o nas samych., która zdradza wiele informacji na temat naszego życia, osobowości, wad i zalet. Dużo zabawy i śmiechu wywołały wróżby umieszone w cukierkach.
Andrzejki to czas, w którym tradycja miesza się z radością i kreatywnością. Są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla staropolskiej tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat fantazji i marzeń...
14
Mediatorzy mediacji rówieśniczych z Micka dzielą się wiedzą i umiejętnościami
Co to jest mediacja? Kim jest mediator? Dlaczego warto mediować? Na te i inne pytania odpowiadali uczniowie klasy 2e - fani i mediatorzy mediacji rówieśniczych: Natalia Czekaj, Aleksandra Dąbrowska i Leon Radko. Uczniowie Micka spotkali się z uczniami słupskich szkół średnich: IV LO, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Zespołu Szkół Budowlanych.
Lekcje poświęcone mediacji, poprowadzone pod nadzorem pani Doroty Kłos - mediatorki i opiekunki szkolnych mediatorów - pozwoliły na podzielenie się wiedzą na temat mediacji: mediatorzy starali się zachęcić rówieśników do rozwiązywania sporów bez przemocy. Zajęcia zostały wzbogacone o prezentację dotyczącą mediacji, dzięki której młodzież mogła zobaczyć, na czym polega sprawiedliwość naprawcza i jakie korzyści odnoszą strony konfliktu, jeśli zamiast walki wybiorą rozmowę.
Dziękuję mediatorom za poświęcony czas i zaangażowanie
Wielkie brawa
Dorota Kłos - opiekunka mediatorów
Spotkanie autorskie z panem Mariuszem Bonaszewskim
25 listopada uczennice klas 2e, 3a i 3c wzięły udział w niezwykle inspirującym spotkaniu z panem Mariuszem Bonaszewskim - aktorem teatralnym i filmowym, którego korzenie związane są ze Słupskiem. Artysta opowiadał o swoich doświadczeniach życiowych, o drodze do kariery, ale także o trudnościach, które na niej napotkał. Aktor próbował też skonfrontować się z młodzieżą - pytał o jej pasje, marzenia oraz wartości, które są dla niej ważne w życiu. Artysta namawiał do lepszego poznawania samego siebie poprzez próbę wcielania się w różne, nawet niewygodne dla nas role.
Spotkanie autorskie zostało zorganizowane przez Pomorską Bibliotekę Pedagogiczną w ramach projektu pn. „Zdolni z Pomorza – wsparcie regionalne” realizowanego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza.
Słów parę o Mariuszu Bonaszewskim….
Mariusz Bonaszewski jest jednym z najbardziej utalentowanych polskich aktorów. Urodził się 26 sierpnia 1964 roku w Koszalinie. Zadebiutował w 1986 roku epizodyczną rolą w "Maskaradzie", filmie w reżyserii Janusza Kijowskiego. Zaraz po studiach związał się z warszawskim Teatrem Dramatycznym, w którym zagrał wiele znaczących ról, m.in. Orestesa w "Ifigenii w Taurydzie", Anioła w sztuce "Moskwa - Pietuszki", Łukę w "Na dnie", Młodzieńca i Męża w "Nie-Boskiej komedii", Jakuba w "Jak wam się podoba" czy Orestesa w "Elektrze". Zagrał w takich filmowych produkcjach jak: "Świetło odbite", "Zakład", "Śmierć dziecioroba", "Nocne ptaki", "Deszczowy żołnierz", "Łóżko Wierszynina", "Wrota Europy", "Jak narkotyk", "Na plebanii w Wyszkowie 1920" oraz "Metanoi". Od czasu do czasu Bonaszewski wzbogaca swą osobą obsadę seriali telewizyjnych. Zagrał Kazimierza Spychałę w "Sławie i chwale" , polonistę Mikołaja Targosza w "Klasie na obcasach" Potockiej, tytułową rolę w serialu Trzosa-Rastawieckiego "Marszałek Piłsudski", profesora Jana Sarapatę w popularnym serialu "Na dobre i na złe", Molskiego, dyrektora radia, w "Zaginionej".
Program Erasmus+
Program Erasmus+ umożliwia rozwój uczniów i proponuje liczne atrakcje. Jego uczestnicy mogą rozwijać swoje umiejętności, poznawać nowe kultury oraz nawiązywać międzynarodowe kontakty z innymi uczestnikami.
W ubiegłym tygodniu jako uczestnicy programu Erasmus+ "Enviromental sustainability for STEM" wraz z nauczycielkami: panią Karoliną Szewczyk i panią Małgorzatą Szwajkowską mieliśmy okazję odwiedzić Bukareszt, Krajową, Sinaię oraz Slatinę, by uświadomić sobie, jak ważnym elementem życia codziennego jest STEM. Jako Europejczycy z Polski, Macedonii Północnej, Turcji i Rumunii uczestniczyliśmy w zajęciach, które pomogły nam rozwijać wiele umiejętności, na przykład współpracę w zróżnicowanych zespołach, zdobywanie osiągnięć pod okiem ekspertów, a co więcej ćwiczyliśmy porozumiewanie się w języku angielskim.
Odwiedziliśmy wiele różnych, ciekawych miejsc, które na pewno zostaną w pamięci na długo. Nie tylko mieliśmy okazję zobaczyć, jak wygląda uniwersytet w Krajowej, Muzeum Minerałów a także mogliśmy zwiedzić monastyr Slatinie. Co więcej, wycieczka na zamek Peles również okazała się ciekawym przeżyciem, a widoki, które podziwialiśmy, były przepiękne.
To jednak nie wszystko. Po zakończeniu zajęć chętnie spędzaliśmy czas razem, budując więzi i nawiązując relacje z rówieśnikami z Rumunii, Macedonii i Turcji. Te wspólne chwile pełne śmiechu i rozmów zaowocowały przyjaźniami, które mają szansę przetrwać próbę czasu. Można stwierdzić, że wymiana doświadczeń i różnorodność kultur wzbogaciły nas na wielu poziomach. Jesteśmy pewni, że wspomnienia z tych dni będą towarzyszyć nam przez całe życie, a zdobyte doświadczenia zostaną z nami na zawsze, inspirując do kolejnych przygód i otwierania się na świat.
17