Aktualności
- Strona główna
- -
- O nas
- -
- Start
- -
- Aktualności
Dyplom Światowego Dnia Wody z PAH
Posłanka, posełka, a może poślica? O feminatywach i innych ciekawostkach językowych z puntu widzenia prof. Michała Rusinka
4 kwietnia uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w niezwykle interesującym spotkaniu autorskim z prof. Michałem Rusinkiem - byłym sekretarzem Wisławy Szymborskiej, obecnym prezesem jej Fundacji, profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz pisarzem. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Pomorską Bibliotekę Pedagogiczną w Słupsku w ramach projektu pt. “Zdolni z Pomorza”.
Podczas spotkania literaturoznawca z pasją opowiadał o swojej wieloletniej współpracy z Wisławą Szymborską, dzieląc się anegdotami związanymi z noblistką. Uczniowie mieli okazję poznać kulisy jego pracy jako sekretarza poetki oraz dowiedzieć się więcej o jej twórczości.
Młodzi słuchacze z uwagą śledzili opowieści gościa, który zwrócił szczególną uwagę na rolę literatury jako narzędzia rozwijającego wyobraźnię, kreatywność i empatię. W trakcie spotkanie, młodzież zadawała profesowi mnóstwo pytań, m.in. na temat jego opinii w kwestii feminatywów, osobatywów, neutratywów i ikastywów. Padło również pytanie o ulubiony utwór Wisławy Szymborskiej, na które odpowiedział, że takiego nie ma, gdyż przy wybitnym talencie pisarki taki wybór stanowi wyzwanie.
Spotkanie z profesorem Rusinkiem było wyjątkową okazją do zgłębienia tajników literackiego warsztatu i poszerzenia wiedzy na temat roli słowa w życiu codziennym. Spotkanie to możemy podsumować puentą, że język jest jak powietrze... Przezroczysty, ale możemy go zauważyć.
Dziękujemy profesorowi Michałowi Rusinkowi za niezwykłą inspirację i poświęcony czas, a Pomorskiej Bibliotece Pedagogicznej za zaproszenie!
Krzysztof Paczkowski finalistą Olimpiady Wiedzy o Mózgu
5 kwietnia w Szczecinie odbył się centralny etap Olimpiady Wiedzy o Mózgu. W pierwszych zmaganiach wzięło udział 694 licealistów z całej Polski, z których po kolejnym teście do etapu centralnego zakwalifikowało się jedynie 63 uczniów. Ostatecznie wśród 10 ścisłych finalistów znalazł się Krzysztof Paczkowski, który z olimpiady wrócił z indeksem kierunku lekarskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
Serdecznie gratulujemy sukcesu!
Targi edukacyjne
4 kwietnia byliśmy dla Was, drodzy ósmoklasiści, na organizowanych przez Miasto Słupsk, targach edukacyjnych. Grupa naszych uczniów opowiadała o codziennym życiu w II LO, o przygotowanej ofercie edukacyjnej i, jak się okazało, o najważniejszym, czyli o atmosferze panującej w szkole.
Nasze stoisko, jak każdego roku, cieszyło się zainteresowaniem wielu pozytywnych ludzi
Mamy nadzieję, że ciekawość wszystkich zainteresowanych została zaspokojona. Czekamy na Was we wrześniu.
Wyjście projektu "Chemicznie Ekologicznie" do szkoły podstawowej w Ustce
25 marca mieliśmy okazję poprowadzić lekcje w ramach projektu zwolnionych z teorii "Chemicznie Ekologicznie" w szkole podstawowej nr2 w Ustce. Zorganizowaliśmy 5 lekcji w klasach 3a, 7a, 7b, 8b, 8c. Opowiedzieliśmy o właściwościach wody i sposobach jej oczyszczania. Uczniowie przeprowadzili eksperymenty na temat napięcia powierzchniowego wody, właściwości sorpcyjnych gleby oraz mieli okazję zbudować własne oczyszczacze wody.
5
Lista osób, które zostały zakwalifikowane do finału konkursu „Mała Olimpiada Fizyczna Tesla 2025”
1. Mikołaj Kurdasiński S.P. w Głobinie
2. Stanisław Pawlukiewicz S.P. w Głobinie
3. Oliwia Zwolak S.P. w Siemianicach
4. Zofia Janikowska S.P. 3 w Słupsku
5. Tymoteusz Kamiński Katolicka S.P. w Słupsku
6. Emilia Wołoszyn S.P. w Siemianicach
7. Julia Dumanowska S.P. 8 w Słupsku
8. Adam Hołowiej S.P. 3 w Słupsku
9. Sebastian Paszkowski Katolicka S.P. w Słupsku
10.Marcin Skóra S. P. Charnowo
11.Marek Mieleszczuk STO Słupsk
12.Michał Lemańczyk S.P. 14 Gdańsk
13.Jakub Szymandera STO Słupsk
Uczniowie, którzy zakwalifikowali się do etapu finałowego, zgłaszają się 11 kwietnia 2025r. (o godzinie 13.15, sala 116) w II Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Słupsku przy ul. A. Mickiewicza 32. Uczniowie powinni mieć przy sobie ważną legitymację szkolną, linijkę i przybory do pisania oraz kalkulator. Etap finałowy składać się będzie z zadań otwartych oraz testu wyboru.
Pozostałym osobom dziękujemy za udział.
Bieg po indeks
Jest mi niezmiernie miło poinformować, iż czworo uczniów maszego liceum zostało laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Bieg po Indeks Politechniki Koszalińskiej. Są to:
1. Szymon Deryło (4c)
2. Michał Rutkowski (3a)
3. Aleksandra Michalska (4a)
4. Szymon Krzewiński (3a)
Laureaci są już w posiadaniu indeksów na dowolny kierunek studiów Politechniki Koszalińskiej. Gratuluję.
K. Kaluga
Wyniki konkursu "Eureka"
Z wielką przyjemnością informuję, iż w Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym Eureka wyróżnienia za bardzo dobry wynik otrzymali:
1. Szymon Deryło (4c)
2. Michał Lejk (4a)
3. Michał Rutkowski (3a)
4. Miłosz Szrajda (2b)
5. Julia Pośpiech (3a)
6. Ewa Ciszczonik (3a)
7. Aleksandra Domagała (2c)
8. Zuzanna Walczak (2c)
9. Maciej Węgrzyński (2b)
10. Dagmara Uznańska (2d)
11. Filip Jabłoński (4a)
12. Szymon Krzewiński (3a)
13. Maciej Labuda (4a)
14. Maja Majewska (2c)
15. Maja Szydloch (2b)
16. Nadia Korotusz (2e)
17. Julia Pilarczyk (3b)
18. Wiktor Grabowski (1cd)
Gratuluję
K. Kaluga
Dbajmy o nasze zdrowie psychiczne.
W dniach 20 i 27 marca uczniowie klas drugich i trzecich mieli okazję uczestniczyć
w warsztatach z panią psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Słupsku.
Warsztaty odbyły się w odpowiedzi na przeprowadzoną ankietę dotyczącą potrzeb wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego, obniżonego samopoczucia, odczuwania stresu, relacji rówieśniczych.
Mamy nadzieję, że te zajęcia były trafioną odpowiedzią na potrzeby naszych uczniów
i wzbogacą ich umiejętności radzenia sobie w sytuacjach problemowych.
Sukces fizyczny
Miło mi poinformować, że Victoria Świtka, uczennica klasy 4a naszego liceum, zajęła I miejsce w powiatowym konkursie na zrealizowanie doświadczenia fizycznego.
Serdecznie gratulujemy naszej tegorocznej maturzystce.
K. Kaluga
Wysnute
27 marca klasa 1B miała przyjemność obejrzeć spektakl Teatru Osobliwego ,,Wysnute” w Ośrodku Teatralnym Rondo. Spektakl odbył się w ramach Festiwalu Trzy Teatry. Sztuka, inspirowana romskimi baśniami, opowiadała historię miłości, którą wzbogacała romska muzyka, a także baśniowa scenografia. Czas spędzony w teatrze był pełen wrażeń oraz niezapomnianych przeżyć. Jednak przede wszystkim był doskonałą okazją do świętowania Międzynarodowego Dnia Teatru.
"Dzieci cieczą się cieszą"
28 marca 2025 roku w naszej szkole odbyły się wyjątkowe warsztaty, mające na celu wspieranie rozwoju sensoryki u dzieci w wieku przedszkolnym. Zajęcia te były częścią projektu „Dzieci cieczą się cieszą”, którego celem jest wspieranie prawidłowego rozwoju zmysłów najmłodszych uczestników.
„Dzieci cieczą się cieszą” to projekt, który stawia na rozwój poprzez zabawę i praktyczne doświadczenia. Warsztaty były doskonałą okazją do nauki i integracji sensorycznej, co jest niezwykle ważnym etapem w rozwoju każdego dziecka. Uczestnicy zajęć chętnie angażowali się w proponowane aktywności, a ich uśmiechy i zadowolenie były najlepszym dowodem na to, jak ważne są tego typu inicjatywy.
Dziękujemy wszystkim dzieciom za udział, a także rodzicom i nauczycielom za wsparcie w organizacji tego wydarzenia. Mamy nadzieję, że kolejne warsztaty również będą tak inspirujące i radosne, a nasze przedszkolaki będą miały jeszcze wiele okazji do rozwoju w przyjaznej i twórczej atmosferze.
Marzenia się spełniają, należy dać im jedynie szansę...
27 marca w bibliotece szkolnej odbyło się wyjątkowe spotkanie z panią Danutą Sroką – regionalistką, animatorką społeczną, koordynatorką wielu projektów edukacyjnych i społecznych. Pani Danuta jest autorką książek i artykułów poświęconych osadnictwu pomorskiemu oraz dokumentalistyce regionalnej. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy I BC, którzy mieli okazję zapoznać się z dorobkiem literackim autorki, a także poszerzyć swoją wiedzę na temat legend pomorskich, gawęd podlaskich oraz lokalnych inicjatyw.
Była to nie tylko fascynująca lekcja historii, ale również niezwykle inspirująca opowieść o pasji, która kształtuje naszą tożsamość i związki z miejscem, w którym żyjemy. Uczniowie nie tylko wzbogacili swoją wiedzę, ale także zyskali cenne wskazówki dotyczące rozwijania własnych zainteresowań. Pani Danuta podarowała naszej szkole swoją książkę pt. „Przypomnienie”, która stanowi ważny element w budowaniu identyfikacji regionalnej, tożsamości obywatelskiej oraz świadomości historycznej.
Serdecznie dziękujemy pani Danucie za przyjęcie zaproszenia oraz za zasianie wśród młodzieży ziarna ciekawości do pisania, kierowania się w życiu prawdą i dążenia do spełniania swoich marzeń. Spotkanie zostało zorganizowane przez zespół projektowy „Czytanie z młodą pasją” w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii.
Sukces naszego ucznia w Olimpiadzie Języka Niemieckiego
W dniach 28-30 marca Nataniel Klimek, uczeń klasy drugiej wziął udział w etapie centralnym Olimpiady Języka Niemieckiego. Zadania, którym musiał podołać, były bardzo wymagające. Sprawdzały wiedzę z literatury, historii i życia społecznego krajów niemieckiego obszaru językowego. Nataniel dał sobie z nimi radę wyśmienicie i został FINALISTĄ 48. OLIMPIADY JĘZYKA NIEMIECKIEGO. Wielkie gratulacje od osoby, która oklaskiwała go najgłośniej podczas uroczystości wręczenia dyplomów w Auli UAM w Poznaniu - Małgorzaty Zamorskiej-Hyły.
SYMFONIA MATEMATYKI
17 marca uczennice Olga Plaga i Martyna Iwanicka, uczestniczki projektu „Symfonia matematyki” biorące udział w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii, odwiedziły Szkołę Podstawową nr 3, aby poprowadzić inspirującą i pełną zabawy lekcję matematyki. Przygotowały prezentację zawierającą ciekawostki matematyczne oraz różnorodne zadania, które nie tylko angażowały uczniów, ale także pokazywały, że matematyka może być fascynująca i przyjemna. Poprzez interaktywne ćwiczenia i kreatywne podejście do nauki uczestniczki projektu przekonały uczniów, że matematyka to nie tylko liczby i wzory, ale również świetna forma intelektualnej rozrywki. Lekcja spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem uczniów, którzy chętnie brali udział w przygotowanych aktywnościach, rozwijając przy tym swoje umiejętności logicznego myślenia i pracy zespołowej.
Hania finalistką LI/III Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości
Z ogromną radością pragniemy poinformować, że uczennica klasy 3d Hanna Krukowska znalazł się w zaszczytnym gronie finalistów Olimpiady o Wynalazczości. W tym roku zawody centralne odbyły się w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie w ciągu dwóch dni (28-29 marca) uczniowie w części pisemnej i ustnej musieli wykazać się wiedzą w zakresie prawa patentowego, znaków towarowych czy historii wynalazków.
Zdobycie tytułu finalisty daje przepustkę na wybrane studia, w tym na medycynę i wiele kierunków politechnicznych.
Warto dodać, że - jak podkreślają organizatorzy - olimpiada ma charakter naukowo - techniczny i ma na celu zainteresowanie młodzieży tematyką innowacyjności, nabyciem praktycznych umiejętności związanych z dokonywaniem i zgłaszaniem projektów wynalazczych, aktywizacją twórczego myślenia oraz edukacją o charakterze badawczym, usprawniającym, konstrukcyjnym bądź technologicznym.
Hani i opiekunowi, panu Markowi Nędzusiakowi gratulujemy:)
Woda z pieprzem a napięcie brzucha.
Nie, nie , nie, to wcale nie jest tak, jak myślisz! Chociaż jedno z drugim ma wiele wspólnego, to jednak w nieco inny sposób. To, między innymi, starali się wyjaśnić uczniowie projektu „Join the water, brother and sisters!” programu Erasmus+. A odbiorców nie mieli łatwych. Z okazji Międzynarodowego Dnia Wody odwiedzili nas uczniowie klasy 2 ze Szkoły Podstawowej nr 6. Oprócz wspólnych tańców, piosenek, zagadek, rebusów, zabaw sensorycznych i logicznych, młodzi liderzy przedstawiali najmłodszym odkrywcom zjawiska fizyczne związane z wodą. Rywalizacja Promiennych Płaszczek, Dzielnych Delfinów, Wystrzałowych Wydr i Radosnych Rozgwiazd była bardzo zacięta. No i kto w końcu uratował żółwia? Kto był, ten wie…
8
Dzień Filmowy w II LO
20 marca nasza szkoła zamieniła się w prawdziwe studio filmowe ! Każda klasa wylosowała tytuł filmu oraz sposób wykonania plakatu. Kreatywność uczniów nie miała granic. Filmowe stoiska tematyczne cieszyły się ogromnym zainteresowaniem - uczestnicy odpowiadali na pytania i zdobywali słodkie nagrody.
Fotobudka filmowa pozwoliła nam uchwycić filmowy klimat, uczniowie chętnie pozowali do zdjęć z klapsem filmowym.
To był dzień pełen wrażeń, kreatywności i wspólnej zabawy. Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie.
Bianka Bojara, klasa II b.
6
Muzyczne warsztaty w ramach projektu “Melody of English”
26 marca 2025 r. odbyła się druga edycja warsztatów prowadzonych przez uczennice klasy 3B, działające w ramach projektu Melody of English w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii. W ramach wydarzenia nasi goście – przedstawiciele przedszkoli „Mówiś”, „Leśne dziczki” i „Akademia Uśmiechu” – mieli okazję do wspólnej nauki języka angielskiego, śpiewu i zabawy.
To wydarzenie stanowiło zakończenie naszego projektu. Dziękujemy wszystkim za obecność oraz zaangażowanie podczas warsztatów.
Stypendia Ministerstwa
24 marca odbyła się Wojewódzka uroczystość wręczenia stypendiów Ministra Edukacji Narodowej dla wyróżniających się uczniów i studentów. W uroczystości wzięła udział uczennica naszej szkoły Olga Szydloch. Dawid Plaga - również stypendysta Ministra Edukacji Narodowej nie mógł wziąć udziału w Gali. Wydarzenie miało miejsce w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, a wzięli w nim udział laureaci, ich opiekunowie oraz przedstawiciele władz oświatowych. Kurator oświaty pogratulował nagrodzonym, podkreślając ich ciężką pracę i osiągnięcia. Stypendyści odebrali dyplomy i gratulacje, a uroczystość uświetniły występy artystyczne.