20 Listopada odbyły się szkolenia nowych członków Klubu Debat Meritum. Tradycji stało się zadość, gdyż warsztaty poprowadził znakomity mówca - Cyprian Krystek z fundacji ERGO. Uczestnicy z zaciekawieniem wysłuchali wykładu o debacie oksfordzkiej, budowaniu merytorycznych argumentów, sędziowaniu debat, a nawet o organizowaniu wydarzeń debatanckich! Ogromne zaangażowanie uczestników podczas omawiania elementów aktywizującyh zaowocowało burzą mózgów i umożliwiło międzyklasową integrację. Wszyscy opuścili warsztaty z głowami pełnymi pomysłów.
Aktualności
„Czas krwawego księżyca” I b w kinie
Klasa 1b wraz ze swoją wychowawczynią udała się do kina na ekranizację powieści Davida Granna „Czas krwawego księżyca” .
W filmie zostały ukazane wydarzenia związane z odkryciem ropy naftowej na terenie zamieszkiwanym przez Indian z plemienia Osagów. Członkowie tego plemienia należeli w latach 20. XX wieku do najbogatszych ludzi świata. Dzięki odkryciu na ich terytorium złóż ropy naftowej jeździli limuzynami, kupowali luksusowe rezydencje i wysyłali dzieci do szkół w Europie.
Nagle zaczęli ginąć w tajemniczych okolicznościach. Kiedy zaczęło to dotyczyć również osób próbujących wyjaśnić zagadkę, a ofiar było już ponad dwadzieścia, śledztwo przejęło świeżo utworzone FBI, trafiając na jeden z najmroczniejszych spisków w historii Stanów Zjednoczonych.
„Czas krwawego księżyca” to opowieść o zbrodni, chciwości, podziałach społecznych i nienawiści. Wspaniałe kreacje tworzą Leonardo DiCaprio i Robert De Niro oraz Lily Gladstone, która - jak twierdzą niektórzy - jako pierwsza kobieta pochodzenia indiańskiego – ma szansę na zdobycie Oscara.
Film bardzo się nam podobał i rozmawialiśmy o nim jeszcze podczas ciepłej przekąski, na którą wybraliśmy się po seansie.
Przyjemnie spędziliśmy czas z naszą wychowawczynią w ten deszczowy, lecz miły, bo razem przeżyty dzień.
Ruszył Wielki Maraton Czytelniczy!
Wielki Maraton Czytelniczy jest ogólnopolskim konkursem dla dzieci i młodzieży, objętym patronatem Prezydenta Miasta Gdańska oraz Pomorskiego Kuratora Oświaty, którego głównym celem jest popularyzowanie czytelnictwa wśród młodzieży oraz rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem. Od października jedenaścioro uczniów naszej szkoły rozpoczęło zmagania czytelnicze pod hasłem „Na literackim szlaku". Uczniowie muszą wnikliwie przeczytać wskazane książki (jedną w miesiącu), a następnie napisać test konkursowy, składający się z zadań różnej konstrukcji. Zdobywcy największej liczby punktów po sześciu testach zdobywają tytuł Laureata, Finalisty lub Wyróżnionego. Za nami już dwa testy z lektur pt. „Jądro ciemności” i „O kocie, który ratował książki”. W grudniu młodzież zmierzy się z książką Terry’ego Pratchetta pt. „Prawda”. Szkolnym koordynatorem Wielkiego Maratonu Czytelniczego jest pani Katarzyna Michalik. Trzymamy kciuki za naszych maratończyków!
Herstory i „Chłopi” Reymonta
17 listopada klasa IV b wraz ze swoją polonistką Panią Kingą Mielczarek udała się do Multikina na ekranizację powieści Władysława Stanisława Reymonta pt. „Chłopi”. Była to świetna okazja do powtórki przed zbliżającą się maturą z języka polskiego.
Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny. To właśnie kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny, znajdą się w sercu fabuły. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stanie się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem. Film został zrealizowany na podstawie malarstwa okresu Młodej Polski, które idealnie oddaje nastrój powieści(SOK Słupsk).
POCIĄG DO KULTURY
16 listopada uczennice naszej szkoły wraz z p. Katarzyną Michalik wzięły udział w wystawie organizowanej przez Bałtycką Galerię Sztuki w Słupsku. W ramach plebiscytu Pociąg do Kultury uczennice mogły obejrzeć prace, które tworzą projekt zbiorowy zatytułowany ARCHIMETRIE. Jego założeniem jest przedstawienie problematyki szeroko rozumianej estetyki aglomeracji i porządkującego go języka geometrii. Prezentowane na wystawie prace nie są dziełami jednoznacznie abstrakcyjnymi, gdyż intencją ich autorów jest również poszukiwanie związków z otoczeniem i środowiskiem miejskim. Niedługo znów pojedziemy pociągiem do kultury, żeby zobaczyć nieznane nam dotąd ciekawostki o sztuce…
3
Debatowaliśmy o wolontariacie
W środę 15 listopada br. Regionalne Centrum Wolontariatu w Słupsku we współpracy ze Szkolnym Klubem Wolontariusza „Micek i przyjaciele” zorganizowało debatę ”Aktywni w działaniu – wolontariat drogą do poznania siebie” zorganizowało Program spotkania obejmował panel dyskusyjny, dyskusję z zaproszonymi ekspertami i warsztaty dla wolontariuszy.
Panelistami debaty byli: Ewa Kosiedowska – koordynatorka debaty w ramach Programu Korpusu Solidarności – Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Systematycznego na lata 2018-2030, Marta Poziarska – koordynatorka wolontariatu w Fundacji PRZYSTAŃ, Adrianna Szmigiero – wolontariuszka, absolwentka II LO w Słupsku, koordynatorka wolontariatu młodzieżowego i laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Wolontariusz Roku 2022, Maciej Kosiedowski – specjalista ds. wolontariatu w Regionalnym Centrum Wolontariatu w Słupsku, trener Korpusu Solidarności i Mariusz Domański – dyrektor II LO w Słupsku, gospodarz miejsca debaty. Moderatorem dyskusji była Dorota Kłos – koordynatorka wolontariatu w II LO w Słupsku, opiekunka Szkolnego Koła Wolontariatu.
Dyskusja ekspertów była – jak zgodnie stwierdzili licznie zgromadzeni w auli szkoły uczniowie – ciekawa: dotyczyła przede wszystkim korzyści z podejmowania działań wolontariackich, takich jak budowanie poczucia własnej wartości, umiejętność zarządzania czasem, możliwość rozumienia siebie: swoich mocnych i tych słabszych stron. Pytania młodzieży zakończył dyskusję panelową. Warsztaty dla wolontariuszy na zakończenie debaty o wolontariacie poprowadził Maciej Kosiedowski.
Wszystkim uczestnikom debaty: panelistom i zgromadzonym w auli uczniom, a także uczennicy klasy 1b Paulinie Bąbelek, która uświetniła debatę piosenką, należą się wielkie brawa.
Wolontariusze dla Fundacji PRZYSTAŃ
11 i 12 listopada br. członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza „Micek i przyjaciele” po raz kolejny wsparli działalność Fundacji PRZYSTAŃ. Wiktoria Czubak, Maja Górmińska, Hania Gogoj i Weronika Buzarewicz wraz z podopiecznymi fundacji odpowiedzieli na zaproszenie Muzeum Kultury Pomorza i udali się do Swołowa na „Gęsinę”. Uczennice pomagały w promocji działań fundacji na rzecz osób z autyzmem i niepełnosprawnością. Malowały twarze, zaplatały warkoczyki - to był pięknie spędzony czas: pełen uśmiechów i radości.
Maja Górmińska – wolontariuszka klubu „Micek i przyjaciele”
Rocznica odzyskania niepodległości w „Micku”
10 Listopada w naszej szkole odbyły się obchody 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość, zgodnie z tradycją obowiązującą w „Micku”, rozpoczęła się od ,,patriotycznego karaoke" wszystkich klas, czyli śpiewania wraz z chórem Fantazja najpiękniejszych pieśni patriotycznych. Cała społeczność szkolna bardzo się zaangażowała i z radością kultywowała pamięć o poprzednich pokoleniach i historii naszej ojczyzny.
Wiedzę o odzyskaniu niepodległości uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie za sprawą interaktywnego quizu wiedzy. Zwieńczeniem obchodów było uroczyste odśpiewanie hymnu narodowego na szkolnych korytarzach.
15
Tutoring w Klasach patronackich
13 listopada 2023 roku odbyła się uroczystość podpisania Umowy patronackiej pomiędzy II Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Słupsku, reprezentowanym przez dyrektora Pana Mariusza Domańskiego, Szkołą Podstawową nr 3 im. Janusza Korczaka
w Słupsku, reprezentowaną przez dyrektorkę Marzenę Wolską oraz Szkołą Podstawową nr 8 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Słupsku – reprezentowaną przez dyrektorkę Martę Dyjas.Umowę partnerską podpisano w obecności wiceprezydentki miasta Słupska Pani Marty Makuch, wiceprezydenta miasta Słupska Pana Marka Golińskiego oraz Pani Anny Sadlak – Dyrektorki Wydziału Edukacji. Goście podkreślali innowacyjność przedsięwzięcia, zwracając uwagę na nową jakość edukacji w polskiej szkole oraz budowanie nowych relacji tak ważnych we współczesnym świecie.
Szkoły postanowiły podjąć współpracę w ramach Klasy Patronackiej, której celem będzie objęcie klasy ósmej i siódmej opieką i wsparciem procesu kształcenia oraz upowszechnianie wśród uczniów umiejętności matematyczno – przyrodniczych, ze szczególnym uwzględnieniem wiedzy teoretycznej i praktycznej w myśl zasady uczenia przez działanie. Rozwijanie kompetencji matematyczno – przyrodniczych sprzyja naukowemu poznawaniu świata oraz rozwiązywaniu problemów wynikających z codziennych sytuacji. Uczestnictwo młodzieży szkoły podstawowej w podjętych działaniach umożliwi uczniom objętym opieką Klasy Patronackiej efektywne wykorzystanie zdobytej wiedzy w dalszym etapie kształcenia.
Pisali o nas:
Głos Pomorza
Polskie Radio Koszalin
10
Wojewódzki Konkurs z historii - lista uczniów zakwalifikowanych do stopnia II – rejonowego
- Lista uczniów zakwalifikowanych do stopnia II – rejonowego Wojewódzkiego Konkursu z historii dla uczniów klas IV-VIII podstawowych województwa pomorskiego w roku szkolnym 2023/2024 przeprowadzonego w dniu 27 X 2023 r.
Pliki do pobrania:
Wojewódzki Konkurs z Geografii - lista uczniów zakwalifikowanych do stopnia II - rejonowego
- Lista uczniów zakwalifikowanych do stopnia II - rejonowego Wojewódzkiego Konkursu z Geografii dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych województwa pomorskiego w roku szkolnym 2023/2024 przeprowadzonego w dniu 25.10.2023 r.
Plik z wynikami do pobrania:
WIEDŹMIN W TEATRZE...
10 listopada klasa 4a wraz z wychowawczynią Panią Iwoną Płóciennik oraz Panią Dorotą Kłos wybrała się do Teatru Muzycznego w Gdyni na musical pt. "Wiedźmin". Zebraliśmy się przed szkoła o 11:00, następnie autokarem ruszyliśmy w kierunku Gdyni. Po przyjeździe udaliśmy się do „Riviery”, gdzie spędziliśmy miło czas. Napojeni, najedzeni ruszyliśmy do teatru na przedstawienie.
“Wiedźmin” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka to trzy godziny znakomitego musicalu, pełen efektownych planów i świetnych artystów, tancerzy, którzy wykonywali skomplikowane akrobacje. To oszałamiające widowisko z wielką pompą, wspaniałą muzyką i zapierającą dech w piersi charakteryzacją bohaterów.
Powrót do Słupska spędziliśmy w miłej atmosferze dzieląc się odczuciami z obejrzanego musicalu. Ten wieczór był bardzo udany, nie tylko dla wielbicieli Sapkowskiego i słynnego Geralda z Rivii.
Samuel Urbaniak
PIŁKA RĘCZNA SOM SPP- LICEALIADA- chłopcy
10 listopada 2023r. (piątek) w hali sportowej I LO w Słupsku odbyły się zawody w piłce ręcznej chłopców w ramach Słupskiej Olimpiady Młodzieży SPP ,,Licealiada”. W zmaganiach wzięły udział trzy zespoły II LO Słupsk, I LO Słupsk i ZS ,,Elektryk”. Zawody były ,,okraszone” wieloma wspaniałymi akcjami i finezyjnymi paradami bramkarzy. ,,Szczypiorniści” ,,MICKA” świetnie wypadli w zmaganiach turniejowych, zajmując II miejsce, a tym samym awansując do ,,FINAŁU B” rozgrywek.
Na pochwałę zasługuje fakt, że nasi zawodnicy zagrali w bardzo odmłodzonym składzie, ponieważ aż dziewięciu zawodników to uczniowie klas pierwszych. Jest to z pewnością optymistyczna prognoza na kolejne lata sportowych startów.
Reprezentacja wystąpiła w składzie:
1.KUROWSKI KONSTANTY - 1A
2.PIEKAREC SZYMON - 1A
3.KUDLIK HUBERT - 1A
4.KRUK BARTOSZ - 1A
5.SŁOMCZYŃSKI DANIEL - 1A
6.WOJCIECHOWSKI JAN - 1A
7.SZRAJDA MIŁOSZ - 1B
8.SZERSZEŃ SZYMON - 1C
9.ADAMIEC TYMOTEUSZ - 1D
10.WOJCIECHOWSKI ALEKSANDER - 2B
11.MACHTYL MIŁOSZ - 2C
12.ADAMIEC BARTOSZ - 3A
BRAWO!!!!!!!!!BRAWO!!!!!!!!!!!BRAWO!!!!!!!!!!!!
Ze sportowym pozdrowieniem
Krzysztof Błażejów- nauczyciel WF
REGULAMIN XXIV OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO IM. ADAMA MICKIEWICZA
REGULAMIN XXIV OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO IM. ADAMA
MICKIEWICZA1. Do konkursu zapraszamy każdego ucznia szkoły ponadpodstawowej i szkoły podstawowej z
Polski.
2. Do 16. marca 2024 r. na adres II LO w Słupsku należy przesłać w czterech egzemplarzach,
nigdzie dotąd niepublikowany wiersz, cykl wierszy (do 3 utworów) lub utwór pisany prozą
(opowiadanie, nowela) na dowolny temat.
3. Praca konkursowa pisana prozą nie może przekroczyć 3 stron maszynopisu znormalizowanego
(czcionka – 12, odstęp 1,5).
4. Praca powinna być opatrzona godłem (pseudonimem – nie rysunkiem) autora.
5. Do tekstów należy dołączyć zaklejoną kopertę, zawierającą informacje o autorze
• imię, nazwisko
• adres autora
• numer telefonu autora
• adres mailowy autora
• imię i nazwisko nauczyciela prowadzącego
• adres mailowy nauczyciela prowadzącego
• nazwa szkoły
• adres szkoły
• numer telefonu do szkoły
• adres mailowy placówki
Mickiewicz i Spółka
10 Listopada 2023 roku klasa 1b na zajęciach z Biznesu i zarzadzania miała przyjemność wysłuchać ciekawego wykładu ekonomisty Pana Krzysztofa Szrajdy. Tematem spotkania były Spółki i ich rodzaje, a także prowadzenie działalności gospodarczej. Temat nie został wyczerpany, więc z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie i podpowiedzi czy kupić samochód na firmę…
KONKURS NA ZBIÓRKĘ MAKULATURY
Szanowni Rodzice, Uczniowie oraz Nauczyciele,
p. Prezydent Miasta Słupska ogłasza konkurs dla szkół pn.: „Kochamy naturę i zbieramy makulaturę”.
Przedmiotem konkursu jest zbiórka makulatury, do której zaliczamy: gazety, kolorowe czasopisma nielaminowane, książki, zeszyty, zapisane lub zadrukowane kartki, czyste opakowania papierowe i kartonowe, torby papierowe etc. Nagrodą główną dla najlepiej zbierającej szkoły jest TABLICA MULTIMEDIALNA. Akcję kończymy 30 listopada 2023r. Makulaturę proszę kierować bezpośrednio do niebieskiego kontenera z napisem : „Pojemnik przeznaczony na makulaturę do konkursu: „Kochamy naturę i zbieramy makulaturę”, który umieszczony jest przy budynku szkoły przy bramie od ulicy Prusa. Serdecznie zachęcam do udziału!!
Katarzyna Michalik
Wybory - ogłoszenie wyników
9 listopada w szkolnej czytelni odbyły się wybory na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. W głosowaniu wzięły udział 442 osoby. Wybory wygrał Tomasz Blazer z klasy 2B. Drugie miejsce zdobył Łukasz Gałęzowski z klasy 3D, tym samym obejmując stanowisko Zastępcy Przewodniczącego SU.
Głosowanie przebiegało sprawnie i bezproblemowo pod nadzorem komisji składającej się z dotychczasowego Samorządu Uczniowskiego.Składamy serdeczne gratulacje i życzymy owocnej kadencji.
Rozstrzygnięcie konkursu pt. „Książka żyje w mojej klasie”
9 listopada z radością wręczyłyśmy nagrodę w konkursie fotograficznym „Książka żyje w mojej klasie”.
Zachwyciło nas wyjątkowe zdjęcie klasy 1C, na którym każdy indywidualnie wyraził swoją miłość do książek. Klasa została nagrodzona dyplomem, słodyczami oraz bonem na niezapomniany dzień z wychowawcą. Dziękujemy pozostałym klasom za udział i zaangażowanie. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom, w których żyje książka!
Małgorzata Zamorska-Hyła
Katarzyna Michalik
„Noc żywych ballad”
07.11. klasy IIa, IIIa i IIId pod opieką p. Doroty Kłos, p. Bożeny Gajdzis i ks. Maksymiliana Atałapa obejrzeli w Teatrze Lalek „Tęcza” „Noc żywych ballad” w reżyserii Aleksandra Skorupy. Jest to przedstawienie na motywach „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Spektakl zrealizowany w konwencji horror show, dotyka problemu samotności wśród młodych ludzi. Zajęci codzienną bieganiną nie mamy czasu na bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem, co uniemożliwia budowanie relacji. Spektakl ma formę musicalu, który tworzy romantyczny, mickiewiczowski klimat połączony ze współczesnym brzmieniem.
2
Przerwa na czytanie
27 października nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. „Przerwa na czytanie”. Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, a jej organizatorem jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Do akcji włączyli się zarówno uczniowie, jak również nauczyciele i pracownicy szkoły. Czytać można było wszędzie – w czytelni, na korytarzu, w salach lekcyjnych czy na boisku szkolnym. Przy czytelni czekała na wszystkich ścianka fotograficzna uskrzydlająca do czytania. W ramach tego wydarzenia biblioteka szkolna ogłosiła konkurs fotograficzny pt. „Książka żyje w mojej klasie”. Już niebawem nastąpi wyłonienie zwycięzców…
21